​Van Büyükşehir Belediyesi, Van’ın tarımsal kalkınması için kentin tarımsal kalkınmasına 10 milyon TL bütçe ayırdı.

Türkiye’nin en verimli tarım ve hayvancılık alanlarının bulunduğu Van’da, Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınma yatırımları devam ediyor. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, özellikle tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı ilçelere sondaj kuyuları, göletler ve sulama kanalları inşa ediyor.

Yerinde kalkınma ilkesiyle, kırsaldaki üreticilere yönelik hizmet projelerini hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, 2017’de program çerçevesinde 9 adet açık sistem sulama projesi, 11 adet kapalı sistem sulama projesi ve hayvan içme suyu gölet projesine yaklaşık 10 milyon TL harcama yapacak.

71 kilometre sulama kanalı yapılıyor

Kent genelinde Büyükşehir Belediyesinin yetki ve sorumluluk alanında bulunan sulama tesisleri ve kanalların bakım, onarım ve yenileme çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, 11 ayrı çalışmada yaklaşık 71 kilometre uzunluğunda kapalı ve açık beton kanal yapımı gerçekleştirecek.

Güneş enerjili destek

Tarımsal Hizmetler Başkanlığına bağlı 100kişilik ekiplerin yürüttüğü sondajlama çalışmalarında 11 noktada suya ulaşıldı. Gürpınar’ın Erkaldı, Yukarı Kaymaz, Sakalar Parmakkapı, Başkale’nin Böğrüpek ve İpekyolu ilçelerinin Yatıksırt mahallelerinde sondajlar yapıldı. Sondaj çalışması ve yeşillendirme çalışmalarının ardından enerji sıkıntısı yaşanan noktalara ise güneş enerjili çözümler getirildi. Sondaj alanına kurulan güneş enerjili sistemle mahalleli alanlarını istedikleri zaman rahatlıkla su ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. 

Sondaj alanları ağaçlandırılıyor

Büyükşehir Belediyesinin tarımsal kalkınma hamlesinin yanı sıra yeşil duyarlılığı da en üst seviyede tutuluyor. Sondaj yapılan alanlarda farkındalık oluşturmak içinde ekipler yeşillendirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda ekipler, sondajların tamamlanması ile birlikte 3-5 kilometre bir alanda ağaçlandırma çalışması yapıyor. Ağaçlandırılan alanların iki yıl boyunca bakımı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıp köylülere teslim edilecek.  

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Yaşar, Salih Allahverdi ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Harun Tutar, ekiplerin ilçelerde süren çalışmaları takip ediyor.

Yapılan çalışmalarla ilçelerde hayvancılık faaliyetlerinde artış gözlendiğini ifade eden Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, kırsal bölgelerin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla tarıma ve hayvancılık projelerine destek verdiklerini belirterek, ihtiyaç duyulan yerleşim yerlerinde ciddi sulama yatırımları gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesinin 2017 yılında 13 ilçede 10 milyon TL yatırım gerçekleştireceğini kaydeden Yalçın, “Tarımın güçlü olması, çiftçimizin üreticimizin kazanması gerekiyor. Van’da üreticiyi desteklemek, ürün verimini ve çeşitliliğini arttırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı 2017 faaliyetlerini sürdürüyor. Yatırımlardan kaçınmıyoruz yeter ki doğru iş yapalım, yaptığımız yatırım kullanılsın. Üretime katkısı olsun, köylüye çiftçiye faydamız olsun. Daire başkanlığımız sulama kanallarının yanı sıra göletler ve sondaj çalışmaları da yapıyor. Bu çalışmalarda enerji sıkıntısı yaşayan alanlara güneş enerjili çözümde getiriyoruz. Ayrıca ağaçlandırma desteğimizde söz konusudur. Yani toprağı suyla buluşturup köylünün yüzünü güldürüyoruz” diye konuştu.

Topraklarının suyla buluşmasıyla daha verimli ürünler alacaklarını söyleyen Muradiye’nin Uluşar Mahallesi'nden İlhan Kaya, “Büyükşehir’in bu hizmetlerini muhteşem buluyoruz. Devamını diliyoruz. Yapılan hiç bir hizmet kötü bir hizmet değildir. Yapılan her hizmete saygı duyulması gerek. Bu insanlar bu hizmeti hak ediyor. Devamını diliyoruz. Daha önce kanallarımızın temizliğini bile insan gücüyle yapardık. Kendi çabamızla işlerimizi yapıyorduk” dedi. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler