Yasin Börü ve arkadaşlarının katledilmesine ilişkin davanın 13'üncü duruşması başladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın çağrısıyla sokağa çıkan PKK/HDP'liler tarafından 7 Ekim 2014 tarihinde ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtırken katledilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Hasan Gökgöz ve Riyad Güneş'in katil zanlılarının yargılandığı davanın 13'üncü duruşması başladı.

Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 19'u tutuklu 41 sanık yargılanıyor.

Duruşmaya siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve hukukçular gözlemci olarak katıldı.

Davanın bugünkü duruşmasında sanıklar hakkında hazırlanan mütalaa okunacak. Mütalaada, 41 sanıklı davada 23 sanık hakkında altışar kez ağırlaştırılmış müebbet, 14 sanık hakkında ise beraat talebi yer alırken, bir kişiye de örgüt üyeliğinden ceza isteniyor.

Yasin Börü ve arkadaşlarının bulunduğu eve üst kattan ip sarkıtarak inen sanık Uğur Doğanay ile maktulleri pencereden aşağı atan sanık Mecnun Akkoyun'la beraber "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma" suçlarından altışar kez müebbet hapis cezası istenen isimler şöyle: Abdurrahim Pamuk, Sedat Çoban, Mehmet Şah Yüce, Ümit Doğanay, Remzi özşan, Ahmet Taylan, Hasan Uyanık, Ali Karakurt, Erkan Balaban, Resul Savur, Ali Güler, Ahmet Tura, Mehmet Çağlar, Cevher Türk, Cihan Yıldız, Rıdvan Baş ve 18 yaşından küçük Y. O., F. G., A. S., M. D.

Mütalaada, 18 yaşından küçük F. K.'nin ise "örgüt adına suç işleme" suçundan cezalandırılması yer alıyor.

Mütalaada Yasin Börü ve arkadaşlarının katledildiği sokakta kalabalığı "Gebertin!" diye yönlendiren Yıldız Doğanay ile beraber Hasan Okçu, Hüseyin Okçu, Ahmet Biçici, Mahsun Kurt, Hasan Aldemir, Burhan Dicle, Adem Kaçmaz, Ahmet Arif Yusufoğlu, Ahmet Tanrıverdi, Abdulvahap Turan, Ersin Adıyaman, Abdurrahman Turan ve 18 yaşından küçük M. İ.'nin beraat istemi yer alıyor.

Mütalaada, haklarında yakalama kararı olan firari sanıklar Burhan Ay, Ersin Filizer ve İsa özel hakkındaki davanın ayrı bir dosyadan görülmesi yer alıyor.

Hatırlanacağı üzere, 7 Ekim 2014 tarihinde ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtan Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgöz PKK/HDP'liler tarafından katledilmişti. (M. Hüseyin Temel–İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler