Yemen’de yapılan zulme dikkat çekmek amacıyla Şanlıurfa’da düzenlenen basın açıklamasında, 14 milyon insanın açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Suudi öncülüğündeki koalisyon güçlerinin saldırıları sonucu insani trajedinin yaşandığı Yemen'de, 14 milyon insanın açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, 28 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 75'i yani 22 milyondan fazlası da yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Söz konusu yapılan saldırılara tepki göstermek amacıyla Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Balıklıgöl platosunda bir basın açıklaması düzenleyerek yapılan saldırıları kınadı.

Basın açıklaması metnini STK’lar adına Vedat Savaş okudu. Yemen’de 8 milyon kişinin açlığın pençesinde olduğunu söyleyen Savaş, Yemen’de devam eden saldırılarda yaklaşık 30 bin insanın hayatını kaybettiğini ifade etti.

Batının Müslümanları çeşitli fitnelerle birbirine düşürdüğünü söyleyen Savaş, "Batı, son iki asırdır İslam ümmeti üzerinde kirli emellerini hayata geçirmek için, türlü hile ve desiselerle Müslümanları parçalamıştır. Bu oyunun son örneği Yemen'de sergilenmektedir. Yemen'de 2011 yılında başlayan gösteriler, 2014 yılında fiili savaşa dönüştü. Savaşta ülkenin altyapısı tamamen çökerken, 30 bin insan hayatını kaybetti. Yüzbinlerce insan yerinden yurdundan olurken; 8 milyonu da açlığın pençesindedir." dedi.

"Müslümanlar bu vahşet karşısında dilsiz ve sağır rolü oynamaktadır"

Yemen'de salgın hastalıkların ve açlığın gün geçtikçe daha da arttığını ifade eden Savaş, "Olan masum insanlara, günahsız çocuklara olmaktadır. Gün geçmiyor ki açlıktan çocuklar ölmesin. Hiçbir Müslüman devletinin durumu düzeltme çabasının olmaması ayrıca düşündürücüdür. Bütün İslam ümmeti gibi Yemen de umudunu Türkiye'ye bağlamıştır. Bir öğün yemek bedelini açlıktan ölen çocuklarımıza ikram edin! Birkaç yardım kuruluşu haricinde ülkeye insani yardım ulaşamamakta; her geçen gün hayat biraz daha çekilmez hal almaktadır. Hem Dünya ve hem de Müslümanlar adeta bu vahşet karşısında dilsiz ve sağır rolü oynamaktadır. Bir taraftan ümmetin çocukları açlıktan ölürken diğer taraftan birçok Müslüman çocuklarına yemek beğendirememektedir. Peygamber efendimizin tabiriyle 'bir vücudun azaları' böyle mi olmalıydı?" ifadelerini kullandı.

"Bütün Müslümanlar aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakmalıdırlar"

Herkesi Yemen için yardımda bulunmaya davet eden Savaş, "İsraf ettiğimiz yemek, çöpe attığımız ekmeklerin kıymetini, 7 yaşında açlıktan ölen Yemenli Emel kızımız bize öğretemedi mi? İnfak etmeyi, lokmasını aç olanla bölüşmeyi nasıl da unuttuk? Açlıktan ölen anasının cesedi başında, günlerce aç aç bekleyen küçücük çocukların dramı, hiç mi taşlaşan yüreklerimizi yumuşatamadı? Bizler türlü nimetlerin içindeyken, yiyecek bir lokma kuru ekmek bulamadığı için bedeni eriye eriye can veren masumların hesabının bizden sorulmayacağını mı zannediyoruz? Bütün Müslümanları, aralarındaki ihtilafları bir kenara bırakmaya; Allah'ın tescillediği kardeşliği yeniden tesis etmeye; malıyla ve duasıyla mazlum kardeşlerimize yardımda bulunmaya davet ediyoruz. Savaşların olmadığı, kanın dökülmediği, açlıktan çocukların ölmediği günlerde buluşmak temennisiyle." şeklinde konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık sessizce dağıldı. (Hüseyin Sayhar, Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler