Diyarbakır'ın Ergani ilçesi Polatlı Mezrası'nda yetkililerin sorunlarıyla ilgilenmediğini ifade eden köylüler, çocuklarının çamur deryası içinde okula gidip geldiğini belirtiler.

Ergani ilçesine bağlı Dereboyu ( Xiltûjkan) Köyü Polatlı Mezrası sakinleri, yollarının özellikle kış mevsiminde çamur deryasına dönüştüğünü belirterek defalarca yetkililere başvurmalarına rağmen yetkilerin sorunları ile ilgilenmediğini belirtiler.

Yollarında biriken çamurdan dolayı mezralarında ulaşımın güçlükle sağlandığını belirten köylüler, özellikle kış mevsiminde yağışlar nedeniyle adeta bataklığa dönüşen yolda araç trafiği sağlanamadığını dile getirdiler.

Köylüler taşımalı eğitimden faydalanan öğrencilerin ise en yakın okul servisine ulaşmak için bir kilometrelik çamurlu yolu yürüyerek geçmek zorunda kaldığını söyleyerek, özellikle öğrencilerin okula gidip gelirken büyük sıkıntı yaşadıklarını, yaşanan sıkıntının biran önce giderilmesi için yetkililere yeniden çağrıda bulundular.

"Ambulans köyümüze giremiyor"

Yollarının çamurlu olması nedeniyle zorluk çektiklerini belirten Şeyhmus Kaya, 7 yıl içinde defalarca Kaymakamlığa başvurduklarını, yerel yönetim yasasının ardından da belediye müracaat ettiklerini ancak herhangi bir netice alamadıklarını ifade ederek, "Bu yerleşim bölgesinde arsamız vardı, mezra sakinleri olarak burada dört hane ev yaptık. Elektriği kendi imkânlarımızla getirdik. Ancak yıllardır yolumuz yok. Bir hastamız veya cenazemiz olsa bataklıktan dolayı araç giremiyor. Geçen yıl hastamız oldu ambulans çağırdık, çamur nedeniyle ambulans gelemedi. biz de hastamızı sırtımızda taşımak zorunda kaldık. Kaç sefer araç bataklığa saplanarak mahsur kaldı." diyerek sorunlarına yetkililerin duyarsız olduğuna dikkat çekti.

"Kaymakam sorunlarımızla ilgilenmedi"

Çocuklarının okula giderken okula en yakın taşıma servisine çamurlu yolda bir kilometre yürüyerek gitmek zorunda kaldığının altını çizen Kaya, "7 yıllık süre zarfında defalarca kaymakamlığa başvurduk netice alamadık. Yerel yönetimlerin devredilmesiyle birlikte bu sefer belediyeye başvurduk yine netice alamadık. Biz bu yolun asfalt yapılmasını beklemiyoruz; ancak çamurdan kurtulmak için mucurluma bile yapılsa, bizim için bu eziyetten kurtulmak için yeterlidir." ifadelerine yer vererek yetkililerin vurdumduymazlılarını dile getirdi.

"Belediye sabretmemizi tavsiye etti"

Çamurdan kurtarmak için yola mucurlu malzeme bile vermediğine dikkat çeken Kaya, son olarak, "Belediye mucur kalmadı gerekçesiyle bu yıl da sabretmemizi istedi, ancak bizlerin sabredecek gücü kalmadı. Resmen çamur ve bataklık içinde yaşıyoruz. Bizler vergilerimizi ödeyerek vatandaşlık görevimizi yaparken, devlet bizi bu yerleşim yerinde yıllardır çamur içinde yaşamaya mahkûm etti. Hiç olmazsa çocuklarımızın bu halini görsünler ve yolumuzu yapsınlar" diyerek yetkililere çağrıda bulundu. (Veysi Demirci-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler