İstanbul'da, 2018 yılı içinde 0-6 yaş arası 589 otizm tanılı öğrenciye 23 bin 696 seans özel eğitim hizmeti verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Gelin Engelleri Birlikte Aşalım" sloganıyla engelli ve ailelerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. İBB Engelliler Müdürlüğü Esenyurt, Beyoğlu ve Kadıköy'de bulunan Otizm Eğitim Uygulama Merkezleri'nde 2018 yılı içinde 0-6 yaş arası 589 otizm tanılı öğrenciye 23 bin 696 seans özel eğitim hizmeti verdi.

Engelliler Müdürlüğü, Esenyurt Otizm Eğitim Uygulama Merkezi, Beyoğlu Otizm Uygulama Merkezi ve Kadıköy Okul Öncesi Otizm Merkezinde, özel eğitim desteği ile 0-6 yaş otizmli çocukların bağımsız veya bağımsıza yakın hale gelebilmeleri için özel eğitim programları uyguluyor. Merkezlerden eğitim alan bireylerin sahip olduğu beceriler ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yaşına uygun öz bakım, bilişsel, sosyal-duygusal ve iletişim becerilerini kazanmaları, akranlarına yakın seviyeye gelebilmeleri sağlanıyor. Konuşma ve dil terapi desteği ile dili kullanabilme becerisi geliştirilerek iletişim becerileri destekleniyor.

İBB Özel Eğitim Uygulama Merkezleri'nde, 0-72 ay gelişimsel geriliği olan; down sendromu, otizm ve mental retardasyon tanılı veya ön tanılı çocuklara eğitsel değerlendirme sonucunda ihtiyacına göre, yoğun bireysel, bireysel, grup, spor ve müzik eğitimleri veriliyor. Eğitim programları sayesinde bireyin öz bakım becerilerinin, ince-kaba motor becerilerinin geliştirilmesi, dil-iletişim becerilerini etkin kullanabilmesi, sosyal yaşama uyum sağlanması ve bunlarla beraber akademik becerilerinin geliştirilerek çocuğun okulda kaynaştırma programına katılması mümkün oluyor. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler