Mardin’de kesin kayıt yaptıran hacı adaylarına seminer verildi.

Diyanet veya acente organizasyonlarından birine kesin kayıt yaptıran hacı adaylarına eğitim seminerleri Mardin Müftülüğü Konferans salonunda başladı.

Seminerlerde hac ile ilgili idari konular, beşeri münasebetler konularında uzman ve tecrübeli görevliler tarafından teknolojinin imkânlarından da yararlanılarak bilgisayar destekli bilgiler veriliyor.

Seminerinin açılış konuşması yapan İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, hacı adaylarına haccın mana ve önemini anlatarak, sabırlı ve hoşgörülü olunması gerektiğini hatırlattı.

Coşkun, "Her sene olduğu gibi bu yılda belli bir program dâhilinde ilimizden hacca gidecek olan hacı adaylarımıza eğitim seminerleri vereceğiz. ömürde bir defa yapılan hac ibadetinin en güzel şekilde ifa edilebilmesi için hacı adaylarına bu seminerlerde hazırlayıcı ve eğitici bilgiler verilecektir. İl Müftülüğü olarak hacca gidecek kardeşlerimize burada eğitim seminerleri vasıtasıyla adeta hac da yapacaklarının bir provasını gösteriyoruz. Hacı adaylarımıza verilecek seminerlerde elimizde bulunan Kâbe maketiyle tavaf dâhil haccın bütün aşamalarını uygulamalı olarak gösteriyoruz. Bu seminerlerimizin hacı adaylarımız için çok faydalı olduğuna inanıyorum. Hacı adaylarımızın ilan program çerçevesinde eğitim seminerlerine katılmalarının kendileri için büyük faydalar sağlayacak. Şimdiden kutsal topraklara gidecek olan kardeşlerimizi tebrik ediyorum" dedi.

Seminerlerde yolculuğa çıkmadan önce yapılacak maddi ve manevi hazırlık, bir arada yaşama bilinci, ana hatlarıyla haccın yapılışı, hacdaki semboller ve anlamları, Hz. Peygamber'i (s.a.v.) ziyaret adabı, Mescidi Nebevi ve kadınlara özgü konular gibi dersler işlenecek.

Programa İl Müftü Yardımcıları İsmail Ünal ve Şadiye Yılmaz ile Hac Şube Müdürü Zübeyir Aslan katıldı. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler