Baklavanın başkenti olarak bilinen ve UNESCO tarafından gastronomi dalında "yaratıcı şehirler" ağına dahil edilen Gaziantep'te midye şeklinde üretilen özel baklava, lezzetiyle büyük bir ilgi görüyor.

Gaziantep’te 30 yıldır baklava ustalığı yapan Levent Aktaş,  kare baklava, havuç dilimi baklava ve farklı şekillerde üretilen baklava çeşitlerine "midye" ismini verdikleri yeni bir çeşidin eklendiğini ve son bir aydır piyasaya sürülen, şöbiyet ile baklava arası bir ürün olarak tanımlanan özel baklavanın içerisinde kullanılan bol fıstık ve kaymak ile şimdiden tüketicilerin göz bebeği olduğunu söyledi.

1984 yılında henüz küçük yaşta bir baklava ustasının yanında çırak olarak mesleğe başlayan Aktaş, 17 yıldır önce de kendi işletmesini kurdu. 2000 yılından beri sektöründe gerçekleştirdiği inovasyonlarla kentte tanınan bir firma olduklarını belirten Aktaş, Gaziantep’in gastronomi kenti olduğunu, bundan dolayı da Ar-Ge çalışmaları ile Antep baklavasına uygun yeni ürünler yaptıklarını belirtti.

Tamamen doğal ürünler kullanılarak imal edilen baklavanın gördüğü rağbetten memnun olduklarını dile getiren Aktaş, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, üretimine yeni başladıkları baklava çeşidinin midyeye benzediği için adını "midye baklava" koyduklarını söyledi.

Midye baklavanın içinde bol fıstık ve kaymak bulunduğu için yeni bir lezzet olduğunu belirten Aktaş, "Gaziantep artık gastronomi, gurme şehri olduğu için bizde Ar-Ge çalışmalarıyla yeni ürün çalışmaları yapıyoruz, çalışmalarımız devam ediyor. Tabi bunları Gaziantep baklavasına uyarlamak içinde ayrı bir çaba sarf ediyoruz. Bu çeşitleri de biz görüntüsüyle, lezzetiyle, tadıyla damak zevkine uygun bir hale getirmeye çalışıyoruz. İnşallah ilerleyen günlerde de daha yeni çeşitlerde bulmak için çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Şeklinden dolayı "midye baklava" adı verilen tatlı çeşidinin Türkiye genelinde olduğunu belirten Aktaş, "Normalde zaten bu baklava çeşidi Türkiye’nin her tarafında çıkıyor. Ama biz biraz daha farklı şekilde yaptığımız çalışmalarla fıstığıyla, kaymağıyla, şekeriyle ve görüntüsüyle nasıl Antep baklavasına yakışır şekilde çeşitler uyarlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Sonuçta biraz farklılıklarla bu çeşidi biraz daha geliştirdik." ifadelerini kullandı.

Gaziantep'e yeni bir lezzet kazandırdıkları için çok mutlu olduklarını belirten Aktaş, midye baklavanın üretimi henüz yeni olmasına rağmen büyük bir ilgi gördüğünü ifade etti.

Aktaş, "Midye baklavanın hamur oranı biraz daha az olduğu için ağzınıza aldığınızda fıstık ve kaymak aroması daha çok geliyor. Hamur oranı az olduğundan dolayı ince oluyor ve ağızda eriyip gidiyor. İlgi çok iyidir. Midye baklavayı tatmak ve görmek isteyen geliyor. Baklava ile birlikte tezgahtaki yerini aldı. Herkesi bu yeni lezzeti tatmaya bekliyoruz." şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler