Toplu taşıma araçlarında kadın ve erkeklerin aynı araç içerisinde sıkışık bir şekilde yolculuk yapmasını doğru bulmayan Adıyamanlılar, bayanlara özel araç tahsis edilmesi gerektiğini söylediler.

Adıyamanlı vatandaşlar, toplu taşıma araçlarında yaşanan sıkışıklığın ortadan kalması ve bayanların daha güven içinde yolculuk yapmaları için bayanlara has araçların tahsis edilmesi gerektiğini belirttiler.

Adıyaman’da özellikle toplu taşıma araçlarında bayanların yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken vatandaşlar, İLKHA’ya konuşarak kentte bayanlara özel “Pembe Otobüs” uygulamasının hayata geçirilmesini talep etti.

“Toplu taşımada ciddi bir sıkıntı var”

Adıyaman’da toplu taşımada ciddi bir sıkıntının olduğunu ifade eden HÜDA PAR Adıyaman eski İl Başkanı Ali Çelik, “Toplu taşıma Adıyaman’da ciddi bir sıkıntı var. Özellikle üniversitelerin okul giriş ve çıkış saatlerinde aşırı derecede bir yoğunluk yaşanıyor. Bu yoğunluktan dolayı bayan erkek karışık bir şekilde İslam inancına uygun olmayan bir şekilde yolculuk yapmaktadır.” dedi.

“Pembe otobüs uygulamasını Adıyaman Belediyesinden de bekliyoruz”

Malatya Belediyesinin “Pembe Otobüs” uygulaması ile güzel bir iş yaptığını, bunun diğer illere de örnek olması gerektiğini söyleyen Çelik, “Bayanlar pembe otobüslerden faydalanıyor. Bu güzel bir uygulamadır. Bu uygulamayı Adıyaman Belediyesinden de bekliyoruz. Eğer bu talep karşılanırsa hem halk hem öğrenciler daha rahat edeceklerdir.” Diye konuştu.

“Kadınların rahat seyahat etmesi sağlanmalıdır”

Toplu taşımalarda Müslüman halkın inancının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan vatandaşlardan Abdullah Sönmez, “Toplu taşıma araçlarında kadın ve erkelerin karışık oturması dinimizce uygun değildir. Kadınlara has araç tahsis edilerek onların daha rahat seyahat etmesi sağlanmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Bayanlara has araçlar tahsis edilmeli”

Bayanlara özel araç tahsis edilmesini desteklediklerini vurgulayan İbrahim Yıldırım, “Toplu taşıma araçlarında özellikle bayramlarda, sınav günlerinde aşırı bir yoğunluk oluyor. Özellikle bu günlerde ayrı araç tahsis edilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde Adıyaman’da toplu taşıma araçlarında özellikle iş çıkışı saatlerinde fazla yoğunluk oluyor. Bu şekilde bayanlar ile erkeklerin yan yana durması inancımız gereği sakıncalıdır. Bu noktada bayanlara has şehir içi araçlarının tahsis edilmesini istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Öğrenci Furkan Demir ise şunları söyledi: “Bayanlara ayrı otobüsler olmalıdır Annemiz, bacımız otobüse biniyor, sıkışık bir şekilde seyahat etmeleri dinimize göre uygun değildir. Bu nokta da bayanlara ayrı bir aracın tahsisi edilmesini istiyoruz.”(Cemil Özdaş-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler