​Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiğine ilişkin yaptığı açıklama sevinçle karşılandı.

86 yıldır müze olarak kullanılan Ayasofya’nın gerçek kimliği olan camiye çevrileceği kararının ardından Ayasofya’ya akın eden vatandaşlar, verilen kararı sevinçle karşıladı. Vatandaşlardan kimisi sevinçten tekbir çekerken kimisi de kurulan polis ve zabıta bariyerleri önünde şükür namaz kıldı.

İLKHA mikrofonuna konuşan vatandaşlar, kararın yerinde bir karar olduğunu ve bu karardan dolayı çok sevinçli olduklarını ifade ettiler.

“İnşallah Ayasofya’nın açılması diğer hayırlı işlere de vesile olur”

“Bu kararı bekleyerek büyüdük desek yalan olmaz” diyen İmran Özaydın, “Biz de gençliğimizden beri Ayasofya’nın acısını yüreğimizde hissediyorduk. Her vesileyle her yerde dile getiriyorduk. Kısmet bugüneymiş. 80 yıllık fetret dönemi ülkemizin öz evlatlarının DNA’sını bozmamış elhamdülillah. İnşallah Ayasofya’nın açılması diğer hayırlı işlere de vesile olur.” dedi.

Vatandaşlardan Mahmut Eryiğit, “Çok mutlu olduk. Duygularımızın tarifi yok. Ağlamaklı olduk, anlatılmaz bir duygu. 86 yıl önce yapılan bir yanlış. Allah’a şükürler olsun.” diye konuştu.

Hayrettin Bekçi ise şunları söyledi: “Öyle mutluyum ki, 2 saatlik yolu yaya olarak geldik. Müslüman âlemine hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasın, Allah başkanımızı başımızdan eksik etmesin.”

Verilen kararın tüm Müslüman âlemi için çok güzel bir karar olduğunu söyleyen Muhammed Tunç, “Yerinde bir karar. Bunda emeği geçen herkesten Allah bin kere razı olsun. İnşallah ülkemize faydalı daha iyi kararlar alınır. Devamını bekliyoruz.” dedi.

“Rabbim bu büyük nimetin kıymetini bilmeyi nasip etsin”

Karara ilişkin konuşan Mustafa isimli vatandaş ise şu ifadelere yer verdi: “Allah’a hamd olsun. Çok sevinçliyiz, açıldı elhamdülillah. Büyük bir özlemdi gerçekten. Cumhurbaşkanımıza ve bu kararı veren Danıştay üyelerine çok teşekkür ederim. Çok mutluyuz. Rabbim bir daha buranın kapanmasına vesile olacak insanların bu memlekete gelmesini nasip etmesin. Rabbim bu büyük nimetin kıymetini bilmeyi nasip etsin. Ayasofya cami olarak açıldı. Bunun içini de doldurmayı Allah nasip etsin."(İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler