Böbreklerinde taş olduğu tespit edilen 112 yaşındaki yaşlı kadın, yapılan kapalı ameliyatla böbrek taşından kurtuldu.

Böbreklerinde 2 buçuk santimetre büyüklüğünde taş olduğu tespit edilen 112 yaşındaki yaşlı kadın, yapılan kapalı ameliyatla böbrek taşından kurtularak sağlığına kavuştu.

Diyarbakır'da yaşayan 112 yaşındaki Fedile Aydemir; sırt ve karın ağrısı, bulantı ve idrara çıkamama şikâyetleriyle hastaneye başvurdu. Yapılan tetkiklerin ardından Fedile Aydemir'in sağ böbreğinde 2 buçuk santimetre büyüklüğünde taş olduğu görüldü.

Memorial Dicle Hastanesi Üroloji Bölümü'ne başvuran Fedile Aydemir, Op. Dr. Kemal Ertaş tarafından "Fleksible Üreteroskopi" yani kesisiz böbrek taşı ameliyatı yapıldı. Vücutta hiçbir iz oluşmadan yapılan ameliyattan bir gün sonra taburcu olan Aydemir, sağlığına kavuşarak normal yaşamına geri döndü.

Vücudunda ameliyat izi oluşmadı

Sırt ve karın ağrısı, bulantı, idrara çıkamama, idrarda kanama şikâyetleri ile hastaneye başvuran Aydemir'e yapılan tetkikler sonucunda, sağ böbreğinde taş olduğu belirlendi. Ameliyat olması gerekiyordu ancak ileri yaş nedeniyle bazı riskler ile karşı karşıyaydı.

Aydemir'e, "Fleksible Üreteroskopi" işlemi uygulandı. Vücutta herhangi bir kesi oluşturmayan ve endoskopik olarak tabir edilen işlem ile 1 saatte böbreğindeki taşlardan kurtulan Aydemir, bir gün sonra taburcu olarak normal yaşamına geri döndü.

Bir saatlik işlemle sağlığına kavuştu

Ameliyatı gerçekleştiren Ertaş, Fleksible üreteroskopi işleminin, endoskopik olarak idrar yolundan girilerek, idrar kanalındaki ve böbreklerdeki taşları, lazerle parçalama ve yok etme şeklinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Açık cerrahiye göre, hastaya çok önemli ayrıcalıklar sunan yöntem hakkında bilgi veren Ertaş, "Fleksible üreteroskopi, vücutta herhangi bir ameliyat kesisi oluşturmadan yapılmaktadır. Bir gün sonra hasta taburcu olarak normal yaşamına geri dönebilmektedir. Hastamız da bir saatlik işlem sonrası ertesi gün sağlığına kavuştu ve evine döndü. Özellikle ileri yaştaki hastalar tedavi edilmezse şikayetleri kendiliğinden geçmeyeceği gibi böbrek yetmezliği, üriner enfeksiyon ve hatta yaşamı bile tehdit edebilecek çok daha kötü durumlara neden olabilir. Tedavi olan hastamızın ağrı sorunu da ortadan kalkmış oldu." ifadelerini kullandı. (Ramazan Zeren – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler