Mardin Devlet Hastanesinde aynı anda gerçekleştirilen kolon ve akciğer rezeksiyonu ameliyatı ile 62 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu.

Kolon kanserinin asıl tedavisi cerrahidir. Önceki yıllarda karaciğer ya da akciğer yayılımı olan hastalar ameliyat şansını kaybetmiş olarak kabul edilirdi.

Günümüzde modern tıptaki gelişmeler sayesinde bu hastalar ameliyatla bazen tek seansta çoğu zaman ise birden fazla sayıda operasyon ile kanserden kurtulma ve sonrasında kemoterapi alarak tedavi olma şansını yakalayabilmektedir.

Bir süredir devam eden karın ağrısı ve kilo kaybı ile Mardin Devlet Hastanesi'ne başvuran ve burada yapılan ilk kontrollerinde akciğere yayılımı olan ileri evre kolon tümörü teşhisi konulan 62 yaşındaki İlyas Akdeniz, Mardin Devlet Hastanemizde Göğüs Cerrahisi Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Çiğdem Obuz tarafından Videotorokoskopi (kapalı yöntem) ile akciğer operasyonu yapılarak ve akabinde aynı seansta Kolon Rezeksiyonu Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Şevki Pedük tarafından tamamlanarak tek seansta iki ayrı organdan opere edildi.

Hasta İlyas Akdeniz ise ağrı ve kanama şikayeti ile hastaneye başvurduğunu kaydederek, “Şu anda hiçbir şeyim kalmadı. İlk gün biraz ağrım vardı şimdi hiç ağrım yok. Başka hastaneye gitmedim. Hocalarıma güvendim.” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Op. Dr. Pedük, “Üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında bile zorlukla gerçekleştirilebilen bu tip bir ameliyatın hastanemizde yapılmış olması, Mardinli vatandaşlarımız için hem mutluluk hem de gurur verici bir durumdur. Titizlikle yürütülen tedavi ve takip süreci sonunda hasta ayağa kalkarak sağlığına kavuştu.  Başarılı ameliyatlar ilimize gelen başarılı ve azimli doktorlarımız sayesinde daha da artacak ve vatandaşlarımızın sağlık açısından dış illere bağımlılığı azalacaktır inşallah.” dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler