Batman Bölge Devlet Hastanesi bir ilke imza atarak lazer taş kırma cihazı aldı.

Batman Bölge Devlet Hastanesine lazer taş kırma cihazı alındı. Batman da bir ilk olan lazer taş kırma cihazıyla hastane bir ilke daha imza atmış oldu.

Lazer taş kırma cihazı ile yapılacak olan sağlık hizmetleri hakkında bilgi veren Bölge Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanları, "Böbrek ve idrar yollarındaki taşların kırılması için çok iyi bir yöntem olan taşın lazer ile kırılması yöntemi, bölgemizde ilk kez Batman Bölge Devlet Hastanesinde uygulanmaya başlamıştır. Bu yöntem ile sadece idrar yollarındaki taşlar değil, ayrıca böbreğin içindeki taşlara da müdahale edilebilmektedir. Taşların lazer ile kırılıp kum gibi idrar yollarından atılması sağlanabilmektedir. Bu yöntemin alternatifi olan yöntemler lazer ameliyatına göre daha riskli ve uygulaması daha zor işlemlerdir. Klasik yöntem olarak kullanılan taş kırma yönteminde taşın böbreğe kaçma riski oldukça yüksektir. Lazer kullanılarak taş kırılmasıyla taşın böbreğe kaçma riski hemen hemen tamamen ortadan kalkmaktadır." diye belirttiler.

Bu yeni teknolojiyi Batman'a kazandırmanın sevincini yaşadıklarını söyleyen Bölge Hastanesi Yöneticisi Uzman Dr. İdris Yıldırım, "Lazer Taş Kırma Cihazı Batman ve Hastanemiz için büyük bir ihtiyaçtı. Hastalarımızı son teknoloji bir cihaz ile tanıştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca Üroloji servisimiz, çok iyi çalışmalara imza atan doktorlarımızdan oluşmaktadır. Üroloji Uzmanları Op.Dr. Rahmi Aslan, Mustafa Cengiz Zaman, Alaaddin Akay, Seyfettin örgen, Mustafa Kucur, Batman da bir ilk olan lazer taş kırma metodunu da başarıyla yapmakta ve çok iyi sonuçlar almaktadırlar." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler