Türkiye’de binlerce hastanın organ beklediğini söyleyen Batman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Hakan Pamukçu, organ bağışının önemine dikkat çekti.

Batman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hakan Pamukçu, 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle Bölge Hastanesinde açılan standı gezerek açıklama yaptı. Pamukçu, bugün Türkiye'de binlerce hastanın organ beklediğini hatırlatarak, organ bağışının önemine dikkat çekti. Pamukçu, halkın organ bağışı konusundaki bilgi-bilinç düzeyinin son yıllarda gelişme göstermesine rağmen organ bekleyen hastaların artışı karşısında sayının çok yetersiz kaldığını belirtti.

"Doku bağışına dikkat çekmeye çalışıyoruz"

Her yıl yaklaşık 6 bin hastanın organ bulunamadığı için hayatını kaybettiğinin altını çizen Pamukçu, 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında Genel Sekreterliğe bağlı hastaneler bünyesinde çeşitli etkinliklerin de yapılacağını söyledi. Pamukçu, "Türkiye'de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Hastanelerimiz kapısından giren herkesi organ bağışı konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Bu nedenle Batman KHB'ne bağlı olan hastanelerimiz bünyesinde stantlar kurduk, bilinçlendirme eğitimleri ile organ ve doku bağışına dikkat çekmeye çalışıyoruz." dedi.

Dr. Pamukçu organ bağışında bulundu

Sağlık Bakanlığı bekleme listesinde yaklaşık 28 bin hastanın kayıtlı olduğunu ve organ beklediğini vurgulayan Pamukçu, "Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor." diye konuştu. Aynı zamanda organ bağışında da bulunan Pamukçu, organ ve doku bağışında daha duyarlı olunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler