Gaziantep’te yeni tip Coronavirus (Covid-19) önlemleri kapsamında toplu halde ibadete kapatılan camiler, cuma günü yeniden açılmaya hazırlanırken, camilerin dışında cuma namazı kılınacak olan alanlarda dezenfekte çalışması yapıldı.

Coronavirus tedbirleri kapsamında cami ve mescitlerdeki ibadet kısıtlaması kararından sonra ikinci normalleşme takvimi ile belirlenen noktalarda açık havada cuma namazı kılınması kararlaştırıldı.

Şehitkamil Belediyesi de ilçe genelinde Şehitkamil Kaymakamlığı tarafından belirlenen noktalarda ibadet öncesi dezenfekte çalışması gerçekleştirdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, namaz kılınacak alanların tamamını dezenfekte ettiklerini ve sosyal mesafe kuralına uyulacak şekilde de işaretleme yaptıklarını söyledi.

Türkiye genelinde Coronavirus salgınının yayılmasını önlemek amacıyla çok sayıda kararın alındığını hatırlatan Fadıloğlu, “Cami ve mescit gibi ibadetlerin toplu olarak yapıldığı alanlarda tedbir amaçlı ibadet yapılmasına da bir süre ara verilmişti. Ancak alınan karar sonrası ülkemiz genelinde cuma namazı kılınacak. Yapılacak ibadetin öncesinde ve sonrasında herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması adına her türlü tedbirimizi aldık. Namaz kılınacak alanların tamamını dezenfekte ettik ve sosyal mesafe kuralına uyulacak şekilde işaretleme yaptık. Namaz kılacak vatandaşlarımızdan ricam; abdest alma yeri yasak olduğu için alana abdestli ve maskeli gelmeleridir. Ayrıca her vatandaşımızın seccadesini yanında getirmesi gerekiyor. Hasta olan vatandaşlarımızın dışarı çıkmamasını özellikle rica ediyorum. Bir de vatandaşlarımızın, namaz öncesi ve sonrası birbirleriyle temas kurmamalarını istirham ediyorum. Belirlenen kurallara dikkat edersek, inşallah bu beladan en kısa sürede tamamen kurtulacağız.” şeklinde konuştu.

Merveşehir Mahalle Muhtarı Adem Sekibağ da “Yaklaşık 2 buçuk aydan bu yana Coronavirus nedeniyle cuma namazı eda edilememekteydi. Şimdi alınan kararla açık alanlarda yarından itibaren inşallah cuma namazını eda edeceğiz. Kılınacak cuma namazı için de Şehitkamil İlçe Stadyumunu hazırlayan Şehitkamil Belediye Başkanımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bölgemiz için bu alan çok iyi oldu. Vatandaşlarımız, bu alanda namazlarını rahatça eda edecekler.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler