İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen "Coronavirus Denetimleri" konulu genelgenin ardından Van’da kapsamlı denetim yapıldı.

Beşyol Meydanı'nda başlayan ve Cumhuriyet Caddesi'nde devam eden denetimlere Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in başkanlığında gerçekleşti.

Sokaktaki vatandaşları maske ve sosyal mesafe konusunda uyaran Vali Bilmez ve beraberindekiler, berberler, lokantalar, taksi ve minibüs durakları, kafeler ile diğer iş yerlerini denetleyerek tedbirler konusunda uyarılarda bulundular.

Vali Bilmez, pandemiye karşı alınan tedbirlere uyulması hususunda farkındalık için vatandaşları daha bilinçli davranmaya teşvik ettiklerini söyledi.

Bilmez, "Aynı zamanda trafik ekiplerimiz hem sürücüleri hem de yolcuları pandemi konusunda uyarıyor. Biz Van olarak çoğunlukla tedbirlere uyduk. Bize son dönemde rehavet çöktü. Onun için hep birlikte eskisi gibi olmaya çalışacağız. Şu an yoğun bakımda yatan hastalarımızın büyük kısmı 65 yaş üstü. Aile büyüklerimizin sağlığı için gençlerimizin de bu tedbirlere ciddi anlamda riayet etmesi lazım. Birbirimizi uyarmalıyız. Aile içinde de sosyal mesafeye mutlaka uymalıyız. Vaka sayılarımızda ciddi artış yok. Ama yoğun bakım servisimizde ciddi bir artış var.” dedi.

Hastanelerde herhangi bir sıkıntı olmadığını ve sağlık sisteminin eksiksiz bir şekilde işlediğine dikkat çeken Bilmez, “Üniversite, Bölge Eğitim ve Araştırma ve Erciş ilçemizdeki hastanemiz ahenk içinde çalışmakta. Biz bundan sonra yeni şüphelilerin 112 ambulanslarıyla aldıracağız. Testleri yapıldıktan sonra tekrar geri evlerine ambulansla bırakılacak. Şüphelilerin direkt hastaneye gitmeleri yerine 112’yi aramaları yeterlidir. Evde izole edilen hastaların doktor izni dışında çıkmaları yasaklandı. Kronik hastalığı olmayan pozitif vakaları evde tutmamızın sebebi hastanelerimizde yer olmadığından değil, hastanelerimizin rutin işlevini yapmasına engel olmamaktır.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler