Anayasa Mahkemesi (AYM), 4 eski bakan hakkındaki araştırma komisyonu ile ilgili yayınlara getirilen yasak için "basın özgürlüğü ihlali" kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) eski bakanlar Mehmet Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları için kurulan meclis araştırma komisyonu haberlerine yayın yasağı getirilmesinin ifade ve basın özgürlüğü ihlali olduğuna hükmetti.

AYM yayın yasağının "kanunilik" ölçütünü karşılamadığına karar verirken "kamu gücünü kullanan organların keyfi davranışlarının" önüne geçilmediğine işaret etti.

Karar oy birliğiyle alındı.

17-25 Aralık operasyonları sonrası haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ortaya atılan ve istifa etmek zorunda kalan 4 eski bakan için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmuştu.

Meclis Başkanlığı’nın başvurusu üzerine 21 Kasım 2014'te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, masumiyet karinesinin ihlal edilmemesi ve soruşturmanın gizliliğini gerekçe göstererek yayın yasağı kararı almıştı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler