Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de rejimin İdlib'e yönelik saldırılarına ilişkin,"Bu saldırılar bir felakete yol açabilir, rejimin ateşle oynamaması gerekir." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye'de rejimin İdlib'e yönelik saldırılarına değinen Çavuşoğlu, "Bu saldırılar bir felakete yol açabilir, rejimin ateşle oynamaması gerekir." dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Han Şeyhun kasabası yakınlarındaki gözlem noktasını başka bir bölgeye taşımak gibi bir planın olmadığını da ifade etti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin dokuzuncu gözlem noktasının etrafında devam eden çatışmalar ve bölgenin hükümet kontrolüne girme ihtimali nedeniyle buradan çekilip çekilmeyeceklerine dair bir soruya "Türkiye’nin çekilme niyetinin olmadığı" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

Saldırılar durdurulmazsa Sayın cumhurbaşkanımız Sayın Putin’le gerektiğinde görüşüyorlar. Gözlem noktaları da Rusya ve İran’la Astana çerçevesinde kurulmuştur. Bunların burada gözlem noktası vardır. Şu anda bunu başka bir yere taşıma gibi bir niyetimiz yoktur. İdlib’de sükunetin sağlanması için Rusya ile görüşmelerimizi sürekli yapıyoruz.

Esasen İdlib Suriye’nin geleceği açısından kritik bir konu. Özellikle Astana müzakereleri, her an kuruluşunu açıklayabileceğimiz anayasa komisyonu gibi, tutukluların değişimi gibi muhalefet ile rejim arasında güven artırıcı adımların atılması Suriye için önemli bir konu. Burada ateşkesi sağlamamız lazım. Rejim çözüme inanmadığı için askeri çözümü savunmaya başladı. Rejimin garantörü Rusya. Oradan taciz geliyor açıklamaları inandırıcı değil.

ABD ile Fırat’ın doğusu için yürütülen "Güvenli Bölge" görüşmelerine de değinen Çavuşoğlu, görüşmelerin olumlu bir şekilde başladığını, bazı konularda anlaşıldığını, anlaşılmayan konularda da müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "Amerika’nın ikinci bir Mümbiç sürecini işletmesine biz müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’yi bir taraftan oyalayarak terör örgütlerine silah vermesi ve işi zamana yaymasını tölere edemeyiz. Olursa olur, olmazsa bizim oraya girme konusunda kendi planlarımız var. PKK ve YPG konusunda kırmızı çizgimiz var ama herkes diğer ülkelerle veya biz sevsek de sevmesek de diğer rejimlerle ilişki içinde de olabilir. Bunun avantajları da olur, dezavantajları da. Bizim görevimiz de bu dezavantajları avantaja çevirmektir." diye konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler