​HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük, beraberindeki heyetle İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’nu makamında ziyaret etti.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu tarafından karşılanan HÜDA PAR heyeti, yaklaşık yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmede, pandemi sürecinde yapılan sağlık çalışmaları, İstanbul’da yaşanan Covid-19 vakaları, vatandaşların pandemi ile ilgili tutumları ve geline noktada vaka oranları hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu.

Türkiye’de pandemi sürecinin başladığı mart ayından nisan sonuna kadar vaka oranlarının yüzde 60’ının İstanbul’da görüldüğünü ancak mayıs ayı itibarıyla bu vakaların giderek azalmaya başladığını belirten İl Sağlık Müdürü Memişoğlu, gelinen süreçte il bazında vaka oranlarının yüzde 20 oranlarına kadar düştüğünü söyledi.

Pandemi sürecinde sağlık alanında ciddi çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Memişoğlu, “Türk vatandaşı olmayan hatta kaçak yollarla Türkiye’ye gelen her hastaya ücretsiz olarak ilaç ve tedavi hizmeti veriyoruz. Bedava test yapıyoruz. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin çoğu insanlar ölse de hiçbir şeye dokunmuyor. İstanbul’da şimdiye kadar tanesi 5 dolar olan 220 bin doz ilaç dağıttık. Sadece İstanbul’da 1 milyon 500 bine yakın test yaptık. Bunları da tamamen ücretsiz yaptık. Bir testin maliyeti 68 TL. Cumhurbaşkanımızın bu konuda müthiş desteği oldu.” dedi.

Teşkilat olarak yaklaşık 3 ay boyunca evde kaldıklarını ve bu süreçte Sağlık Bakanlığının tavsiyelerine göre hareket ettiklerini belirten HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Elibüyük ise şu ifadelere yer verdi: “Bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. O dönemde Sağlık Bakanlığı süreci çok iyi yönetti. Sahada yaptığımız ziyaretlerde de bunu görüyoruz. Özellikle İstanbul’da sizin değerli katkılarınızla süreç iyi yönetildi. Çünkü salgın İstanbul merkezli başlayıp Anadolu’nun diğer illerine yayıldı. Sağlık Bakanı’nın verdiği bir örnek beni çok etkilemişti. Salgına yakalanan birisinin bir sıkıntı yaşamadığını ancak bulaştırdığı başka birisinin hayatını kaybettiğini söylemişti. Bu bir kul hakkıdır. Eğer sizin elinizle başka birisinin hastalanıp hayatını kaybetmesi riski varsa bu kul hakkıdır ve büyük bir sorumluluk yükler. Bu olayı teşkilatlara örnek verdik.” (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler