https://ilkha.com/files/news/thumb/

Partisinin Mardin Midyat İlçe Teşkilatı 2'inci Olağan Kongresine katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Aydın Gök, mevcut siyasi anlayışa İslami bir inanç ve ahlak kazandıracaklarını ifade ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Mardin’in Midyat HÜDA PAR İlçe Başkanlığı, 2'nci Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Kongreye katılan Genel Başkan Yardımcısı Aydın Gök, partilerinin İslami bir inanç ve ahlak misyonuyla hareket ettiğinin altını çizerek, Türkiye siyasetinin ve toplumun HÜDA PAR'a ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kocatepe İlk ve Ortaokulu konferans Salonu'nda düzenlenen kongreye; HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Aydın Gök, HÜDA PAR Genel Merkez İstişare Kurulu üyesi Seyithan Aksoy, HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Şehmus Akman, AK Parti Midyat Yönetim Kurulu üyesi Abdulkadir Atasal, Saadet Partisi Midyat İlçe Başkanı Abdullah Çelik, Büyük Birlik Partisi temsilcileri, Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal ve partililer katıldı.

Yapılan yoklamada yeterli delege çoğunluğunun sağlandığı görülmesinin ardından kongre başladı. Divan Kurulu, delegelere HÜDA PAR İlçe Başkanlığı ve yönetim kurulu üyelerinin seçilmesi konusunda tekliflerin verilmesi için 30 dakika süre verdi.

Ahmet İşler’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan kongre, HÜDA PAR Mardin İl Başkanı Şehmus Akman'ın selamlama konuşmasıyla devam etti.

Ardından HÜDA PAR Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aydın Gök, HÜDA PAR'ın kuruluş amaçlarına değinerek, partilerinin toplumda siyasetin çalıp-çırpmak, yalanlar, vaatler üzerine kurulduğu gibi bir kanaatin hâkim olduğu bir dönemde, İslami referansla siyasete yeni bir anlayış ve siyasi ahlak kazandırdıklarını, muhalefet anlayışlarını da doğruya doğru, yanlışa yanlış diyerek ortaya koyduklarını kaydetti.

Kuruldukları ilk günden beri siyasette kılavuzluk yapmaya çalıştıklarını, dış politikada ve iç politikada HÜDA PAR’ın yanlış dediklerinin istisnasız yanlış çıktığını vurgulayan Gök, Suriye meselesi, çözüm süreci, FETÖ ve kullanılan hamasi milliyetçi dilin yanlışlığını defaatle dile getirmelerine rağmen bunu iktidara dinletemediklerini ve vahim sonuçların ortaya çıktığını söyledi.

Yeryüzünde farklı medeniyet ve kültürlerin, farklı dil ve dinlerin barış ve huzur içerisinde yaşanabileceğine en güzel misal olabilecek Midyat ilçesinde olduklarını ifade den Aydın Gök, 2'nci olağan kongrelerini gerçekleştirmek için geldiklerini söyleyerek, hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. 

Gök, İslam'ı ve Müslümanları yıllarca siyasetin dışında tutmak isteyenlerin İslam’ı mescitlere ve insanların vicdanlarına hapsettiklerini, İslam ile toplumun arasına kalın duvarlar örmeye çalıştıklarını ifade etti. Hz. Âdem’den beri devam eden hak-batıl, doğrular-yanlışlar, iyiler-kötüler arasındaki mücadelenin devam ettiğini; hakkın, doğrunun ve iyinin tarafında olmaya çalıştıklarını söyledi. Toplumun maslahatı için her zaman hazır olduklarını dile getiren Gök, bunu referandum, 15 Temmuz darbe girişiminde ve seçimlerde ortaya koyduklarını hatırlattı.

"Siyasete İslami değerleri ve ahlakı kazandıracağız"

Müslümanların toplumun içinde bulunduğu buhrana ve ahlaki yozlaşmaya kayıtsız kalamayacaklarını ve üzerlerine düşeni yapmak zorunda olduklarına işaret eden Gök, bu yüzden siyaset yaptıklarını, siyasete İslam değerleri ve ahlakı kazandıracaklarını vurguladı.

"Davamızın ağır ve yükümüzün kıymetli ve kutsal olduğunun bilincinde olmalıyız"

Kongrelerin yenilenip motive olmak için yeni bir başlangıç olduğunu belirten Gök, üye ve gönüllülerine bazı tavsiyelerde bulunarak şunları söyledi:" HÜDA PAR olarak büyük ve kutsal bir davanın ağır bir sorumluluğunu taşıyoruz. Her bir kardeşimiz bu yüklenmiş davanın bilincinde olmalıdır. Bu konuda hepimiz dikkat etmeli ve kendimize çeki düzen vermeliyiz. Ticaretimizde, komşuluk ilişkilerimizde, ailemiz ve toplumumuzla olan ilişkilerimizde sorumluluklarımızın bilincinde olmalıyız. Yükümüz ağır olabilir, ama kendimizin ve ailemizin, toplumumuzun dünya ve ahret kurtuluşuna vesile olacağız inşallah."

İsa Altunkaynak güven tazeledi

Faaliyet ve mali raporlarının ibraz edilip kabul edilmesinin ardından seçime geçildi. Seçime tek aday ve listeyle giren ve tüm delegelerin oylarını alarak yeniden HÜDA PAR Midyat İlçe Başkanı seçilerek güven tazeleyen İsa Altunkaynak, yaptığı teşekkür konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

HÜDA PAR 2'nci Olağan Kongresinde ilçe başkanlığı görevini bana layık gören tüm ilçe delegelerine ve emeği geçen Divan Kurulu'na, İlçe Seçim Kurulu görevlilerine, davetimizi kırmayıp gelen tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Omuzlarıma yüklenen bu kutsal emanetin misyonuna uygun hareket edeceğime Allah’ı ve sizleri şahit tutuyorum. Ancak tüm üye ve gönüllülerimizden istirhamım şudur ki; yanlışlarımızı görüp şahit oldukları anda uyarmaları, doğru icraatlarımızda da yanımızda bulunmalarıdır. Tekrar hepinize teşekkür ederken, kongremizin ülkemize, İslam âlemine ve Midyat’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Yaklaşık 3 saat süren HÜDA PAR Midyat 2'nci Olağan Kongresi, çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi. (Süleyman Tunç - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler