İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki tampon bölgede kalan DAİŞ'linin uçakla İstanbul'dan ABD'ye sınır dışı edildiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi Toplantısı' ardından basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtladı.

ABD tarafından öldürülen DAİŞ' lideri Ebu Bekir el Bağdadi'ye yakın bir ismin yakalanması ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki tampon bölgede kalan DAİŞ'linin durumu hakkındaki bir soruya Bakan Soylu, şu yanıtı verdi:

"Sadece şu kadarını söyleyebilirim, Avrupa’da da Türkiye’de de önemli bombalamaları gerçekleştiren bir isimden bahsedebilirim hepsi o kadar. Sorgulama sürüyor. Bugün de bir Amerikalı, Yunanistan’la bizim aramızdaki sınırda kalan Amerikalı, biraz önce uçakla İstanbul’dan Amerika’ya sınır dışı edildi. 2 de bugün Alman uyruklu vatandaş, DEAŞ mensubu olduğunu söyleyebilirim, bugün toplam 3 yabancı terörist savaşçı olarak bizim nitelendirdiğimiz, bizim uyruğumuzda olmayan yabancı uyruklu vatandaşlar sınır dışı edildi." diye konuştu.

Suriye'deki Beyaz Baretliler'in kurucusu eski İngiliz istihbarat subayının İstanbul'da evinin önünde ölü bulunması da değinen Soylu, hem idari hem de adli bir soruşturmanın olduğunu söyledi.

Şahsın ölümü hakkında İngiltere’ye sürekli bilgi aktarımında bulunduklarını söyleyen Soylu, "Olay olduğu ilk andan itibaren İngiltere makamlarına detaylı bilgi aktarımında bulunduk. Soruşturma devam ediyor. Soruşturmadaki bir iki detayla tamamlayacağım. Örneğin, ilk önemli detay, evin kapısının, evin içinden hem de bildiğimiz usullerin dışında bir usulle beraber kilitli olduğudur. Kuvvetli bir kilide sahip olduğudur. Yine yukarıdan aşağı düşerken, bilek kısımlarında kırılma söz konusu olduğudur. Bütün bunların üzerinden tüm değerlendirmeler yapılmaktadır. İlk aşamada intihar gibi gözükse de bizim sorumluluğumuz olayı bütün yönleriyle değerlendirmektir." dedi.

Son olarak Bakırköy'de yaşanan siyanürlü ölümlere de değinen Soylu, "Karşı karşıya kaldığımız veya kalacağımız, öngördüğümüz her meseleyle ilgili tüm kurumlarımız adım atmaktadır. Bugünkü vaka olmadan önce arkadaşlarımız böyle bir değerlendirmeyi yapmışlardı. Bütün kurumlar kendi içinde bu konu ile ilgili çalışıyorlar. Ayın 19'unda kurumlar bir araya gelecekler, değerlendirme yapacaklar ve onun üzerine hangi tedbirleri alabiliriz, mevzuatta yapılması gerekenlerle ilgili değerlendirme ortaya koyacaklar." açıklamasında bulundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler