Cumhurbaşkanı Erdoğan, İskenderun mitinginde yaptığı konuşmada, "Suriye’den Irak’a kadar ülkemize yönelik her türlü oyunu, hem masada hem sahada bozacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında Hatay’ın İskenderun ilçesindeki mitinge katıldı. İskenderun Anıt Alanı’nda düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Hatay ve İskenderunluları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir ayda ziyaret ettiği 37 il ve 12 ilçeden barış, esenlik, kardeşlik mesajları getirdiğini söyledi.

Türkiye’nin geçmişte kardeş kavgasından çok çektiğini, binlerce vatan evladının ömrünün baharında şiddete, teröre, sokak olaylarına kurban verildiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağ-sol, Türk-Kürt-Arap, Alevi-Sünni, laik-anti laik denilerek komşuların birbirine düşmanlaştırıldığı, kimlik, kültür, mezhep, meşrep farklılıklarının kaşınarak fitne tohumlarının ekilmeye çalışıldığı günleri anlattı.

Milletin bilhassa son 17 yılda birlik ve beraberliğine sahip çıkarak her türlü provokasyonu boşa çıkardığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyet mitingleri kılıfı altında darbe çağrısı yapanlar, Reyhanlı saldırısıyla Hatay’ı karıştırmak isteyenler hedefine ulaşamadı. Gezi olaylarıyla, 17-25 Aralık girişimiyle, 6-8 Ekim hadisesiyle, 15 Temmuz ihanetiyle kurgulanan hiçbir tezgah bu ülkede tutmadı." dedi.

Reyhanlı’da 52 vatandaşı katleden katilleri de Suriye’de saklandıkları deliklerde bularak Türkiye’ye getirdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi mahkemelerimiz döktükleri her damla kanın hesabını o alçaklardan tek tek soruyor. Aynı şekilde Gezi olaylarını planlayanlar, finanse edenler, 12 tane ağacı bahane ederek hükûmeti devirmeye çalışanlar da yargıya hesap veriyor. Artık Türkiye’de kimsenin işlediği suç yanına kar kalmıyor." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye operasyon çekmek isteyenlerin, sırtını kime dayarsa dayasın layüsel olmadığını, hukukun üstünde olmadığı artık öğrendiklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti? "Sadece Reyhanlı katillerini değil, FETÖ’cü alçakları da kaçtıkları yerde buluyor yargıya teslim ediyoruz. Pensilvanya’daki şarlatanın parmağında oynattığı kuklalarına rağmen koro hâlinde bize iftira atan Kandil’in mızıkacılarına rağmen bu ülkede adaleti muhakkak tecelli ettireceğiz. Suriye’den Irak’a kadar ülkemize yönelik her türlü oyunu hem masada hem sahada bozacağız. Binlerce tır dolusu silahla donatılanları nasıl Afrin’de hezimete uğrattıysak, inşallah Münbiç’ten başlayarak güney sınırımız boyunca da bunlara hadlerini bildireceğiz. YPG bize saldırmaz diyen CHP’nin başındaki gafile rağmen Suriye’nin kuzeyinde ülkemiz karşıtı bir terör koridorunun oluşturulmasına fırsat vermeyeceğiz. Zulümden kaçan muhacirleri düşmanlaştırıp, PYD’nin avukatlığını yapan CHP’nin başındaki o zata, o zata rağmen inşallah Suriyeli kardeşlerimizin huzur içinde evlerine dönebileceği güvenli bölgeyi tesis edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerinin önemine işaret ederek, bu seçimin sadece bir belediye değil, aynı zamanda beka seçim olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’nin yükselmesini, bölgesinde güç olmasını istemeyen tüm çevrelerin, bütün umutlarını Türkiye’nin ekonomik, askerî, siyasi diplomatik olarak tökezlemesine bağlayanların dört gözle 31 Mart’ın gelmesini beklediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim devlet olarak, hükûmet olarak bütün bu hevesleri kursaklarında bırakmamız için 31 Mart’tan alnımız akıyla çıkmamız şart. Birincilik yetmez, belediye başkanlığına almak yetmez, AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak Hatay’ın tüm ilçelerinde tarih yazmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "17 yılın en yüksek katılım oranına ulaşarak Türk demokrasisine leke sürmeye çalışanlara 82 milyon olarak hadlerini bildireceğiz. Rumlara, Yunanlılara ses çıkarmazken söz konusu Türkiye olunca tehdit diline başvuranlar karşısında hep birlikte egemenliğimize sahip çıkacağız. İşte bak Mısır’da dokuz genci idam ettiler. Batı’nın sesi çıktı mı? Çıkmadı. Ve Kahire’de ne yazık ki katil Sisi’yle bir araya geldiler mi? Geldiler. Darbecilerin elini sıkmak için sıraya giren Batı’nın ikiyüzlü siyasetçilerine gelin 31 Mart’ta sandıkta bir ders verelim." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin boş teneke misali çok çıkardığını ancak Türkiye’ye dair vizyon, plan ya da fikirleri olmadığını belirterek, "Türkiye’yi kaldıracak, yüceltecek ekonomik, siyasi, ticari, askerî olarak güçlendirecek tek bir projeleri dahi yok. Her kamera gördüklerinde, mikrofonu ellerine her aldıklarında koro hâlinde bize saldırıyorlar, hepsi birden bize iftira atıyorlar. Vizyon boşluğunu, ufuk yokluğunu hakaretle kapatmaya çalışıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

CHP’nin başını çektiği ittifakın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayının "oy varsa yol var, oy yoksa yol da yok" diyerek vatandaşı azarladığı görüntüleri de meydandakilere izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi Hatay’da bu adama haddini bildirmek görevimiz değil mi? Öyleyse çok çalışacağız ama bunun genel başkanı da genel başkan değil ki. Genel başkan olsa kalkar der ki ‘ya sen böyle nasıl dersin, nasıl böyle konuşursun?’ İnanın benim bir belediye başkanım böyle bir yanlış yapsa kapıya koyarım. Çünkü benim vatandaşıma, benim halkıma belediye başkanı böyle bir hakarette bulunamaz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler