​Afrika'da yardım çalışmalarını sürdüren İHO EBRAR, Somali'de başlattığı "Katarakt Projesi" kapsamında 40 kişinin tedavi masraflarını karşıladı.

Bir süredir Somali'nin Başkenti Mogadişu'da et, gıda ve medrese ögrencilerine Kur'an-ı Kerim dağıtımı gibi çeşitli yardımlarda bulunan İHO EBRAR, sağlık alanında 40 karatakt hastasına umut oldu.

Hayırseverlerin yapmış oldukları bağışları Hollanda'dan Somali'ye ulaştıran İHO EBRAR, maddi imkansızlıklardan dolayı sağlık problemi yaşayan 40 karatakt hastasının ameliyat masraflarını karşıladı.

Yaklaşık bir hafta boyunca Afrika topraklarında yapılan yardım çalışmaları hakkında bilgi veren İHO EBRAR Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Yılmaz, "Birkaç gün içinde burada gerek kırmızı et dağıtımı gerek gıda paketi ve gerekse medrese öğrencilerine Kur'an-ı Kerim dağıtımı gibi çeşitli yardımlarda bulunduk. Bugün de özellikle Katarakt hastalığı sebebiyle gözlerine perde inmiş birçok hastanın tedavi masraflarını karşılayarak ışığa kavuşmalarını vesile olduk." dedi.

Kataraktın genellikle yaşlanma ile birlikte insan hayatından en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olduğunu söyleyen Yılmaz, "Katarakt, gözün önüne perde inmesi olarak da tarif edilebiliyor. Bu perde 15-20 dakikalık küçük bir ameliyatla kaldırılabilir ve hasta yeniden ışığa kavuşturulabilir ama buradaki insanların maddi yetersizliği nedeniyle tedavilerini yapamamak da ve bu hastalıkla birlikte yaşamaktadırlar. Biz de İHO EBRAR ailesi olarak buna kayıtsız kalmadık, hastaların sesini duyduk ve yaptığımız kampanyalarla bunu dile getirerek hayırseverlerin dikkatini çekmeye çalıştık." ifadelerini kullandı.

Ellerinden geldiğince bu insanların sıkıntılarına ortak olmaya ve sorunlarını çözmeye çalıştıklarını belirten Yılmaz, "Değerli hayırseverlerin yardımlarıyla elimizden geldiğince buradaki hastaların tedavisini üstlendik. Bugün 40 Somalili kardeşimizin ameliyatını gerçekleştirerek onların ışığa kavuşmasına vesile olduk. Bu kampanyadaki katkılarından dolayı değerli hayırseverlerimizden Allah razı olsun. Umudumuz odur ki diğer insanlarımız da bu haykırışı duyar da kampanyamızı destekleyerek daha çok insanın tedavi edilmesine vesile olurlar. Biz de İHO EBRAR ailesi olarak hayırseverlerle ihtiyaç sahipleri arasında inşallah bir köprü, birçok insanın geleceğine aydınlık oluruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler