Mardin'in Midyat ilçesindeki Söğütlü Fatih Ortaokulunda, Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında, Yunus Emre Enstitü tarafından STEM ve robotik kodlama sınıfı oluşturuldu.

Üç aylık bir süre zarfında Enstitü tarafından sağlanan 60 bin TL’lik katkıyla oluşturulan bilim sınıfında öğrenciler robotik kodlama ile geliştirilen araçları kullanma imkânı buldu. Geliştirilen sistemle araç fren sistemlerindeki cisimlere duyarlı sensör sayesinde kendi kendini frenleyebilecek. Ayrıca yine kızılötesi ışınları sayesinde araçlar belli bir güzergâh üzerinde seyredebilecek.

Açılışa katılan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, dünya ve ülke genelinde bilim sınıfları oluşturmak için yeni bir proje hayata geçirdiklerini söyledi.

"Enstitü olarak 2020 yılını 'bilim seferberliği' ilan etmek istiyoruz" diyen Ateş, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde gerçekleştirdiğimiz projenin temel amacı, bilimi ve bilgiyi yeniden bu topraklarda rehber edinmek, bilimin aydınlattığı yolda hep birlikte kalkınma hedeflerine ulaşmaktır. Hakça bir dünya olabilmesi için, her çocuğu, ilgiye ve bilime ulaşacağı alt yapıya ulaştırmayı temel görevimiz olarak düşünüyoruz." dedi.

“Zengin insanların gelecek nesillere bırakacağı en önemli şey bilgi ve bilim”

Bölgede farklı dil, din ve kültürlere mensup vatandaşların, asırlardır barış içerisinde yaşadığına işaret eden Ateş, "Birlikte yaşamanın örneğini sunan dinlerin ve dillerin şehri Mardin'de, çocuklarımız için bu projeyi hayata geçiriyoruz. Bu topraklarda yetişen, zengin olan insanların gelecek nesillere bırakacağı en önemli şey, bilgi ve bilim. Onun için bu bilim sınıflarının başka okullarda da kurulmasını teşvik edeceğiz. İnşallah bu örnek bir hareket olur." ifadelerini kullandı.

Göbeklitepe ve Boncuklu Tarla'daki kazılardan çıkan eserlerin, bu coğrafyanın medeniyetlerin beşiği olduğunu kanıtladığını belirten Ateş son olarak şunları söyledi.

Çünkü inanç ve bilimin birlikte hareket ettiği, bu topraklarda ortaya çıkıyor. 12 bin yıl önce neolitik çağdan önce insanlar bir araya gelerek tapınaklar kurmuşlar ve birlikte hayatı güzelleştirmek için gayret sarf etmişler. Midyat'taki Söğütlü Fatih Ortaokulundaki bir sınıfı robotik kodlama sınıfına dönüştürdük. Bu topraklarda doğan Aziz Sancar da 8 çocuklu bir aileden çıkarak, dünya çapında bir bilim insanı olmuş ve Nobel ödülü kazanabilmiştir. İstiyoruz ki daha fazla Nobel ödülü alabilecek çocuklarımız yetişsin.

“Bilim seferberliği başlatacağız”

Yöredeki çok kültürlülüğün, en önemli zenginlik kaynaklarından biri olduğunu ifade eden Ateş, "Bunu bir zenginlik olarak görüp, ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar bayrağın dalgalandığı her yerde, yeniden, bütün insanlık için bu toprakların üretimin ve kalkınmanın merkezi olmasını sağlayabiliriz. Bu da tabi ki çocuklarımızla mümkündür. İnşallah 2020 yılında bilim seferberliği olur ve böylelikle Cumhurbaşkanımızın bizden istediği ülkenin kalkınmışlığına katkıda bulunuruz." şeklinde konuştu.”dedi.

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Şehmus Sümer ise, Mardin’de eğitimin kalite ve başarısını artırmak için bu tür sınıfların çok büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. Enstitü başkanından bu konuda destek istedi.

Midyat Kaymakamı Tekin Dündar, sınıfın hizmete açılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de son yıllarda yaşanan değişimlere dikkati çekti.

Dündar, "Artık eğitim kara tahtada tebeşirle olmuyor. Devletimiz Fatih Projesi ile eğitimde çağ atlattı. Dünya ile rekabet halindeyiz. Dünya ile rekabet halinde olduğumuz bir alanda sürekli yenilikçi düşünmemiz ve üretmemiz lazım. Artık çocuklarımıza kara tahtada tebeşirle eğitim vermiyoruz. Artık kodlama ve robotik eğitim veriyoruz ki çocuklarımız dünyadaki rekabetten geri durmasın." ifadelerini kullandı.

Daha sonra bilim sınıfının açılışı yapıldı.

Açılış törenine; Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, İl Milli Eğitim Müdürü Şehmus  Sümer, Kaymakam Tekin Dündar, Belediye Başkanı Veysi Şahin, Garnizon Komutanı Albay Mustafa Akın, Emniyet Müdürü Bolkar Bostancı, İlçe Jandarma Komutanı Yuzbaşı Kalender Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, Okul Müdürü Ömer Şahin, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. (Süleyman Tunç-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler