Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Afganistan’da ABD’nin askeri varlığı döneminde, haşhaş tarlalarının sayısının yaklaşık 100 kat arttığını belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre Şoygu, "Afganistan’da, ABD varlığı döneminde, haşhaş tarlalarının sayısı yaklaşık 100 kat arttı. Tüm bunların başta Avrupa olmak üzere dünya geneline yayılma yollarından bahsetmeyeceğim. Afganistan’dan kimlerin uçtuğunu herkesin iyi bildiğini düşünüyorum." dedi.

Günümüzde dünyadaki eroinin yüzde 93’ünün Afganistan’da üretildiğini kaydeden Rus bakan, ABD’nin bu ülkede iki yönde çalıştığını belirterek, "İlki, kendi güvenliğini sağlamak ve Afganların ülkeyi işgal eden düşmana destek veren işbirlikçiler olarak gösterdiği orduyu kurmak ve silahlandırmak. İkincisi de ciddi bir şekilde yer altı kaynaklarını keşfedip üretmekti." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler