BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Nisan ayı sonundan itibaren İdlib bölgesindeki operasyonlarda en az 105 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Marta Hurtado, Suriye'nin İdlib şehri ve civarında devam eden çatışmalarda, sivil kayıpların endişe verici boyutlara ulaştığını belirtti.

Hurtado, Nisan ayı sonundan beri aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 105 sivilin hayatı kaybettiğini açıkladı.

Sözcü Hurtado, can kayıplarının yanı sıra en az 200 bin kişinin de bölgeden kaçmak zorunda kaldığını vurguladı. Hurtado, çatışan taraflara çağrıda bulunarak, okul, hastane ve yerleşim yerlerinin saldırıların dışında tutulmasını istedi.

Rusya'nın destek verdiği Suriye ordusu, haftalardır "Suriyeli muhaliflerin son kalesi" olarak görülen İdlib'e hava saldırıları düzenliyor. Bölgede yaklaşık üç milyon sivil olduğu tahmin ediliyor.

Suriye iç savaşında bugüne kadar bir buçuk milyon kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi de yerinden edildi.

BM, YPG/PKK'nin kontrolündeki Haseke'nin al-Hol kampında yaşayanların yaşam koşullarının zorluğundan ve kısıtlamalardan dolayı endişe duyduğunu belirtti.

Hurtado ayrıca Haseke'nin al-Hol kampında yaşayan yaklaşık 70 bin kişinin yaşam koşulları ve kısıtlamalardan dolayı endişe duyduklarını belirtti.

IŞİD mensuplarının ailelerinden oluşan al-Hol kapında tahmini 2 bin 500 çocuk annesiyle beraber yaşarken 12 yaş ve üzeri tüm çocuklarından ailelerinden zorla alındığı belirtildi.

Çocukların YPG/PKK tarafından Haseke ve bilinmeyen farklı yerlerdeki gözaltı merkezlerinde zorla tutulduğunu belirten Hurtado, şimdiye kadar kaç çocuğun zorla annelerinden alındığı bilgisini vermeden ne ailelerin çocuklarıyla nede çocukların aileleriyle herhangi bir iletişimine örgütün izin vermediğini belirtti.

"Ailelere çocukların akıbeti ya da nerede tutulduklarına dair herhangi bir açıklama da yapılmıyor." diyen Hurtado, yerinden edinmiş insanların tutulduğu YPG/PKK kontrolündeki al-Hol ve diğer kampların geçici olarak birer gözlemleme ve inceleme merkezi olarak kurulduğunu belirterek BM İnsan Hakları Ofisinin bu kısıtlamaların ne kadar süreceği konusunda bir netliğin olmamasından dolayı endişe içinde olduğunu söyledi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler