Ürdün'de İslami Bilimler Üniversitesi ve Ürdün Üniversitesi’ni ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gençlerin Kuran ve sünnet çizgisinde doğru bilgi ile donatılması gerektiğini aksi halde gençlerin yanlış yerlere kayabileceğini vurguladı.

Resmi ziyaretlerde bulunmak için Ürdün’de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslami Bilimler Üniversitesi ve Ürdün Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı İslam Bilimleri Üniversitesi’ne gelişinde Rektör Prof. Dr. Suleyman Fudeyl El-Budur karşıladı.

Ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu belirten Erbaş, üniversitelerin ülkelerin, şehirlerin, ilim, irfan, bilgi ve hikmet merkezleri olduğunu söyledi. Erbaş, "Üniversitelerin gelişmesi, ilmin ve bilimin gelişmesidir. Üniversiteler, hem nicelik hem nitelik itibariyle ne kadar gelişirse ülkelerin bütün alanlarına sirayet eder." dedi.

İslam Bilimleri Üniversitesi’nde uluslararası çapta eğitim verilmesinin son derece önemli olduğunu ifade eden Erbaş, farklı ülkelerden öğrencilerin buluşmasının dünya barışı açısından sevindirici bir durum olduğunu kaydetti. Dünya barışının sağlanmasında Müslümanlara ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Erbaş, barışı gerçekleştirmekle görevli olan Müslümanların da daha çok şey yapması gerektiğini belirtti.

Erbaş, şunları söyledi: "Gençleri Kur’an ve sünnet çizgisinde doğru bilgi ile donatmazsak yanlış yerlere kayıyor ve terör örgütlerine bile üye olabiliyorlar. Bir caminin içerisine girip orada namaz kılan insanları öldürecek noktalara gelebiliyorlar. Bunu önlemenin yolu; ilim, irfan, bilgi, hikmetten, yani eğitimden geçiyor. O yüzden üniversitelerimizin ne kadar önemli olduğu ve yapacağımız çalışmaları daha nitelikle yapmamız gerektiği gerçeği ortadadır. Bunun için mümkün olduğunca tecrübelerimizi paylaşmamız gerekiyor."

Türkiye’de 200’ün üzerinde üniversite olduğunu bunların 102 tanesinde ise ilahiyat fakültesinin bulunduğunu anlatan Erbaş, ilahiyat fakültelerinde Arapça eğitiminin çok iyi olması gerektiğini belirtti. Erbaş, "Çünkü ulum-u İslamiye'nin kaynak dili Arapça'dır. (Onun için) Bu temel Arapça bilgisini elde etmek için biz Arapça konuşulan ülkelere öğrenci göndermek istiyoruz. Bu konuda Ürdün’ü de tercih ediyoruz. Türkiye’de Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından Müslüman ülkeler arası öğrenci değişimini sağlamak için Mevlana Programı oluşturuldu." diye konuştu.

İslami Bilimler Üniversitesi Rektöre Prof.Dr. Suleyman Fudeyl El-Budur ise ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Öğrencilerinin 8 bininin başka ülkelerden gelen öğrencilerden olduğunu ifade eden rektör El-Budur, "Üniversitemizin amacı İslam’ı öğretmektir. Orta Asya’dan, Avrupa’dan, Balkan ülkelerinden öğrencilerimiz var." şeklinde konuştu.

Erbaş, ziyaretin ardından üniversitede öğrenim gören Türkiyeli öğrencilerle sohbet etti.

Erbaş, Ürdün Üniversitesi’nde

Erbaş’ın İslami Bilimler Üniversitesinin ardından ikinci durağı Ürdün Üniversitesi oldu. Rektör Abdel Karim Al Qudah ve üniversite yönetimi ile bir araya gelen Erbaş, dini ilimlerle müsbet ilimlerin bir arada yapılmasının Müslümanların takip ettikleri bir metod olduğunu belirtti.

Ürdün’deki üniversitelerle Türkiye’deki üniversiteler arasında tecrübe paylaşımını geliştirmek gerektiğini ifade eden Erbaş, iki ülke üniversitelerinin birbirinden istifade etmesinin önemine dikkat çekerek, "Eğer bu işbirliğini yapabilirsek her iki ülke açısından öğrencilerin daha iyi yetişmesine yardımcı oluruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler