​Irak'ta Coronavirus (Covid-19) vaka sayısı 7 bin 387'ye çıktı.

Irak Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 20 artışla Coronavirus'ten ölenlerin toplam sayısının 235'e yükseldiğini bildirdi.

Bakanlık ayrıca dünden bu yana yeni bir günlük rekor artışla 519 kişiye Covid-19 tanısının konduğunu, böylece toplam vaka sayısının 7 bin 387'ye ulaştığını kaydetti.

Yeni vakaların başkent Bağdat'ta 350, Meysan'da 34, Kerbela'da 31, Süleymaniye'de 28, Basra'da 25, Necef'te 21, Babil'de 9, Muthanna'da 8, Duhok'ta 6, Diyala'da 5, Ninova ve Erbil'de birer kişide tespit edildiği belirtildi.

Şu ana kadar 3 bin 508 hastanın iyileştiği, salgının başlamasından bu yana toplam 251 bin 714 test yapıldığı ifade edildi.

Irak Sağlık Bakanı Hassan el-Tamimi, vatandaşlara sokağa çıkma yasağı önlemlerine uyarak sağlık otoriteleri ile işbirliği yapmaları yönündeki çağrısını yineledi.

El-Tamimi, "İnsanların ve araç hareketlerinin yasaklanması ve toplantılar, güvenlik amacıyla değil, sizi korumak ve özellikle enfeksiyon sayısındaki artıştan sonra hastalığın yayılmasını önlemek içindir." dedi.

Irak makamları, Başbakan Mustafa el-Kadhimi başkanlığındaki Sağlık ve Ulusal Güvenlik Yüksek Komitesi toplantısının ardından 31 Mayıs-6 Haziran tarihlerini kapsayacak şekilde bir haftalık sokağa çıkma yasağı koydu.

Komite, güvenlik güçlerine virüsün yayılmasına yol açabilecek her türlü toplantıyı önleyerek sağlık kısıtlamalarını sıkılaştırmasını emretti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler