İran'daki sel felaketi nedeniyle 2 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu belirtildi.

İran'da, yaklaşık bir aydan bu yana etkili olan şiddetli yağışlar ve sonrasında meydana gelen seller nedeniyle, ülke genelinde yaklaşık 2 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu bildirildi.

Ülkedeki 31 eyaletten 27'sini etkisi altına alan şiddetli yağışların neden olduğu sel felaketinde, şehir, kasaba ve köylerden oluşan yaklaşık 2 bin yerleşim yeri olumsuz etkilendi.

10 milyon kişinin farklı şekillerde etkilendiği sel felaketinde yaklaşık yarım milyondan fazla insanın ise bulunduğu yeri terk etmek zorunda kaldığı ifade edildi.

En az 80 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı doğal afetin son 15 yılın en büyük afeti olduğu kaydedildi.

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, ülkenin 25 eyaletini etkileyen sel felaketinin zararının 7 milyar 619 milyon dolar olduğunu belirtmişti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler