Kudüs Vakıfları Genel Müdür Yardımcısı Şeyh Nacih Bukeyrat, Mescid-i Aksa'da işgalcilerin yangınlarının devam ettiğini ve 50 yılı aşkın bir süredir sönmediğini söyledi.

Bukeyrat, Kudüslülerin Yahudileştirme planlarına ve komplolara karşı direnişlerinin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Bukeyrat, işgalcilerin Kudüs'te ve Mescid-i Aksa'daki yangınlarının çeşitli olduğunu ifade ederek, Mescid-i Aksa'nın altındaki kazı çalışmalarının ve etrafındaki Yahudi işgal faaliyetlerinin sürdüğünü, Yahudi işgalcilerin Mescid-i Aksa baskınlarının devam ettiğini bildirdi.

İşgalcilerin Kurban Bayramı gecesi Mescid-i Aksa'dan 3 ay uzaklaştırma cezası verdiği Bukeyrat, işgalcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerinin son dönemde artış gösterdiğini ve çeşitlendiğini söyledi.

Buketrat, Mescid-i Aksa'nın 50 yıl önce yakılmasına tepki göstermeyen Arap ülkelerinin bugün de ihlaller karşısında sessiz kaldığını söyleyerek eleştirdi.

İşgalcilerin Kudüs ve Mescid-i Aksa'daki ihlallerinin Filistin halkının direnişi sayesinde çok fazla sürmeyeceğini belirten Bukeyrat, Kudüslülerin 50 yıl önceki yangına elleriyle müdahale ettiklerini hatırlatarak, her türlü engeli aşabileceklerini ispat ettiklerini ifade etti.

Mescid-i Aksa'da geçmişte neler oldu?

Denis Ruhan isimli fanatik Yahudi 21 Ağustos 1969'da El-Ğavanime Kapısı'ndan Mescid-i Aksa'ya girerek El-Kıbli Mescidi'ni kundaklamıştı.

Mescid-i Aksa'nın güney kesimindeki namazgâhın doğu bölümünde kundaklama sonucu çıkan yangında çatı, halılar, nadir süslemeler, mushaflar ve Salahaddin El-Eyyubi'nin Halep'ten getirttiği tarihi minber yanmıştı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler