Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, Donbas ve bazı bölgelerin Rusya’ya dâhil edileceğini belirterek, “Bu bölgelerin savunması için sadece seferberlik imkânları değil, aynı zamanda stratejik nükleer silahlar da kullanılabilir" dedi.

Dmitriy Medvedev, yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 21 Eylül’de yaptığı ulusa sesleniş konuşmasını değerlendirdi.

Söz konusu konuşmaya ilişkin üç sonucun bulunduğunu belirten Medvedev, “Birincisi, referandum olacak, Donbas cumhuriyetleri ve diğer bölgeler Rusya’ya dâhil edilecek. İkincisi, dâhil edilen tüm bölgelerdeki savunma imkânları Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından güçlendirilecek” ifadelerine yer verdi.

Medvedev, söz konusu bölgelerin savunmasında nükleer silahların da kullanılabileceğini belirterek, “Üçüncüsü, bu bölgelerin savunması için sadece seferberlik imkânları değil, aynı zamanda stratejik nükleer silahların da dâhil olduğu Rus silahları kullanılabilir” açıklamasını yaptı.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlılarının kontrolündeki Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri, Zaporijya ve Herson bölgelerinde, Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılacak. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler