Mısır’ın darbeyle göreve gelen sözde cumhurbaşkanı Abdulfettah Es Sisi'ye karşı başlatılan geniş çaplı halk gösterileri ve protestolar dün gece de devam etti.

Süveyş kenti dün akşam çok kalabalık protestolara ev sahipliği yaptı. Darbeci Sisi’ye sloganlarla tepki gösterildi.

Cunta polisi göstericileri dağıtmak maksadıyla göz yaşartıcı gaz kullandı. Protesto meydanına giden caddeler ve sokaklar geçişe kapatıldı.

Mehelle El Kubra, Nece Hemadi ve Bor Said kentlerinde de dün gece kalabalık gösteriler vardı. Halk darbeci Sisi’nin devrilmesini ve ülkede baş gösteren hukuksuzlukların son bulmasını istedi.

Göstericilere saldıran polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Bu gösteriler sürerken Mısır’da baş gösteren protestoların fitilini ateşleyen sanatçı Muhammed Ali yeni bir video yayınlayarak halkı cuma günü milyonluk gösterilere çağırdı.

Öte yandan katil Sisi’nin New York’ta kaldığı evinin önüne giden bazı Mısırlı göstericiler "Defol git ey Sisi, hükümetten istifa et ey Sisi" sloganları atarak darbeci Sisi’yi kaçtığı yerde de rahat bırakmadı.

Washington’da ikamet eden Mısır toplulukları, Beyaz Saray'ın önünde protesto düzenleyerek ABD Başkanı Donald Trump’tan Sisi’ye desteğini çekmesini istediler. Göstericiler ayrıca Sisi’nin görevden el çekmesi taleplerini burada da yinelediler. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler