Pakistan, Hindistan'ın Cammu Keşmir'de bir G20 zirvesi düzenleme planlarına karşı çıktı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Asım İftikhar Ahmed yaptığı açıklamada, Hindistan medyasında Hindistan'ın Cammu Keşmir'de G20 ile ilgili bir toplantı yapmayı planladığına dair haberleri takip ettiklerini söyledi.

Ahmed, "Pakistan, Hindistan'ın bu tür girişimlerini tamamen reddediyor." dedi.

Cammu Keşmir'in Pakistan ve Hindistan arasında uluslararası alanda tanınan "tartışmalı" bir ülke olduğu ve yetmiş yıldan fazla bir süredir BM Güvenlik Konseyi'nin gündeminde olduğu bilinen bir gerçek olduğunu söyleyen Ahmed, "Cammu Keşmir'de bölgenin, küresel olarak kabul edilen 'tartışmalı' statüsünü tamamen göz ardı ederek G20 ile ilgili herhangi bir toplantı/etkinlik düzenlemeyi düşünmek, uluslararası toplumun hiçbir koşulda kabul edemeyeceği bir gülünç bir durumdur." Dedi.

Ahmed, Hindistan'dan bu tür tartışmalı bir teklif gelmesi durumunda, G20 üyelerinin hukuk ve adaletin zorunluluklarının tam olarak bilincinde olacaklarına ve bunu doğrudan reddedeceklerine dair umudunu dile getirdi.

Ahmed, uluslararası toplumu, Hindistan'ı 5 Ağustos 2019'daki eylemlerini iptal etmeye ve tüm siyasi mahkumları serbest bırakmaya çağrıda bulunmaya davet etti.

Hindistan, 5 Ağustos 2019'da halkın yüzde 90'ı Müslüman olan Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmış bu durum başta Pakistan olmak üzere tepkiyle karşılanmıştı.

Pakistan kararın ardından Hindistan'la diplomatik ilişkileri düşürdü, Hindistan elçisini ülkeden gönderdi. Pakistan ayrıca Hindistan ile ikili ticareti de askıya almıştı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler