Rusya Savunma Bakanlığı, Halife Hafter'in ateşkes anlaşmasına olumlu yaklaştığını, taslak metnini müttefikleriyle görüşmek için iki gün süre istediğini ileri sürdü.

Libya'da süren iç savaşın sonlanması için Moskova'da düzenlenen görüşme sonrası General Hafter, ateşkes metnini imzalamadan şehirden ayrılmış, Dassault Falcon 900 tipi bir özel uçakla, Şeremetyevo Havalimanı'ndan batı Avrupa istikametine doğru hareket ettiği belirtilmişti.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanlığı, Halife Hafter'in ateşkes anlaşmasına olumlu yaklaştığını, taslak metnini kendisini destekleyen aşiretlerle görüşmek için iki gün süre istediğini ileri sürdü.

Açıklamada, Moskovada başlayan Libya görüşmelerinin devam edeceği belirtildi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, söz konusu ateşkesin taslak metnine imza atmıştı.

Hafter'in, Moskova'dan anlaşmayı imzalamadan ayrılması ateşkesi kesin olarak imzalamayacağı anlamına gelmiyor.

BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne Türkiye, İtalya ve Katar destek verirken, Hafter'e bağlı güçler ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya tarafından destekleniyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler