Sri Lanka'da, bazı kilise ve otellerde patlatılan bombaların ardından, camilere yönelik saldırılar devam ediyor.

Sri Lanka'da ülkenin batısındaki kıyı kenti Chilaw'da bulunan camiler ve Müslümanlara ait dükkânlara saldırı düzenlendi.

Pazar günü sosyal medya sitesi Facebook üzerinde başlayan bir tartışma neticesinde nüfusunun çoğunluğunu Hristiyanların oluşturduğu Chilaw kasabasında bir grup, camileri ve Müslümanlara ait dükkânları taşladı, bir kişi yaralandı.

Polis, Pazar gecesi geç saatlerde ve Pazartesi sabahı cami ve Müslümanların işyerlerine saldırı düzenlediklerini düşündüğü bir grup kişiyi gözaltına aldı.

Ordu Sözcüsü de bölgede olayların kontrol altına alınabilmesi için gece boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Saldırılarda bazı camiler ve evler zarar gördü. Sri Lanka Müslüman Konseyi de Müslümanları hedef alan saldırılarda ciddi bir artış olduğunu söylerken olaylarla ilgili kaç kişinin polis tarafından gözaltına alındığının bilinmediğini belirtti.

Hükümet, bazı cami ve Müslümanlara ait dükkânlara düzenlenen saldırıların ardından sosyal medya platformlarına yeniden geçici engel koydu.

Ülke sınırları içinde bütün sosyal medya platformlarının kullanımının geçici süreliğine kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada, sosyal medya yasağının, Facebook ve benzeri ortamlarda tehdit içeren mesajlar verilmesini önlemek üzere getirildiği ifade edildi.

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, daha önce yaptığı açıklamada olağanüstü hal kapsamında yapılan düzenlemelerle peçe ve burkanın da yasaklandığını duyurmuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler