Ürdün İçişleri Bakanlığı, Ürdün'ün başkenti Amman'da, 21-23 Kasım tarihlerinde düzenlenmesi planlanan ve işgal rejiminden bir heyetin de katılacağı "Dinler Arasında Barış" adlı konferansı iptal etti.

Ürdün İçişleri Bakanlığı, söz konusu konferansı herhangi bir sebep belirtmeksizin iptal etse de "Normalleşmeye Karşı Elçiler Komitesi"nin ısrarlı girişimleri sonucu bu konferansın iptal edildiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Tunuslu bir araştırmacının, işgal rejiminden bir heyetin de katılacağını öğrenmesi üzerine konferanstan çekilmesiyle başladı. Bunun öğrenilmesinin hemen ardından konferansın iptal edilmesi yönünde çağrılar yapılmaya başlandı. 

Normalleşmeye Karşı Elçiler Komitesi, konferansı gerçekleştirme işiyle ilgilenen taraflarla irtibata geçerek işgal rejiminden birilerinin çağrılması işleminin durdurulmasını istedi ve bu olayın takipçisi olacaklarını ısrarla vurguladılar ancak buna rağmen, bu elçilerin bağlantılarına cevap verilmedi.

Bunun üzerine Komite, milletvekilleriyle irtibata geçerek konferansta "normalleşme çabasının kendini çok açık bir şekilde gösterdiği" şeklindeki endişelerini İçişleri Bakanlığı'na ileterek konferansın iptal edilmesi yönünde karar çıkarılmasını talep ettiler.

Bu girişimler sonucunda Ürdün İçişleri Bakanlığı hiçbir gerekçe göstermeden konferansın iptal edildiğini duyurdu. 

Konferansın, ABD'nin Batı Yaka'daki Yahudi işgal merkezlerinin yasal kabul edilmesini sağlama çabası sebebiyle Filistin davasının en önemli ve en tehlikeli tarihi sürecinden geçtiği bir dönemde düzenlenecek olmasının da etkisi olduğu belirtildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler