Van'da 140 milyon TL'ye mal olacak Katı Atık Entegre Tesisi'nin yapılacağı alanda incelemelerde bulunan Vali Mehmet Emin Bilmez, Van'ın çöp sorununu ortadan kaldıracaklarını söyledi.

Katı Atık Entegre tesisinin yapılacağı alanda incelemelerde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 140 milyon TL'ye mal olacak tesisin, Van'ın çöp sorununu ortadan kaldıracağını belirtti.

Yap-işlet-devret usulüyle kısa bir süre önce ihale süreci tamamlanan tesis ile Özalp yolu üzerindeki kötü koku ve görüntünün de önüne geçilmiş olacağını belirten Bilmez, "Yaklaşık 140 milyon liraya mal olacak tesis için Büyükşehir Belediyesinin kasasından tek bir kuruş harcanmayarak 25 yılın sonunda belediyeye bedelsiz devredilecek. Tesisten elde edecek enerji ve geri dönüşüm ile ilgili tüm gelirlerden de 25 yıl boyunca belediyeye yüzde 6 oranında kar payı verilecek. İki aşamalı yürütülecek olan Katı Atık Entegre Tesisi'nin yapımına başlandı." dedi.

"Çöpü değerlendirip elektrik üreteceğiz"

"Proje yap-işlet-devret modeli ile yapıldı, sözleşme imzalandı. İnşallah burada mevcut olan üç milyon metreküplük çöpümüzü hem değerlendireceğiz hem de elektrik üreteceğiz." diyen Bilmez, "İlk etapta bu birikmiş çöp problemi ortadan kaldırılmış olacak. Sonra iki yıl içinde de inşallah hem çöpümüzü ayrıştıracak hem de değerlendirecek, bertaraf edecek ve beraberinde bundan enerji üretilecek. Bunun içinde belediyemizden herhangi bir para ödenmeyecek. Bu yap – işlet - devret modeliyle yapılan bir projedir. İnşallah bu proje hayata geçti anda Van merkez ile ilçelerimizin çöp bertaraf sorunu ortadan kalkmış olacak. Burası hem koku açısından hem görüntü açısından hem de sağlık açısından baya kötü koşullarda. İnşallah çok kısa bir süre içersin de Van, bu çöp depolama sorununu tamamıyla çözecek. Projemiz başladı. Biz de projenin daha hızlı ilerlemesi için yakın takipçisi olacağız." ifadelerini kullandı.

2 yıl içinde tam faaliyete geçecek

Bilmez, son olarak şunları kaydetti:

Çöp bertaraf etmek Büyükşehir Belediyesinin çöp toplamak ise ilçe belediyelerinin görevidir. Aktarma istasyonlarına kadar çöpleri İlçe Belediyeleri veya ihaleyi verdikleri firma getirecek. Çöp istasyonlarından yeni çöp alanına biz taşıyacağız. Bu kapsamda 4 tane de istasyonumuz olacak. Çöpler orada toplanacak. Çöp sorununun çözümü için proje başladı. Sözleşme imzalandı. Ama bunu hayata geçmesi için birinci etap bir yıl, tam faaliyete geçmesi içinde ilave iki yıla ihtiyacımız var.  Projenin dört dörtlük tamamlanması için firmaya sözleşmede 3 yıllık bir süre tanındı.

Proje alanındaki incelemelerin ardından Vali Bilmez ve beraberindekiler Türkiye'nin en büyük ikinci Tıbbı Atık Bertaraf ve Sterilizasyon Tesisini ziyaret etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler