Şanlıurfa’da bir ziraat mühendisi tarafından imal edilen Mobil Güneş Pili Sulama Makinesine Türk Patent Enstitüsü Patent Dairesi Başkanlığı tarafından patent verildi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Ümran ATAY tarafından yürütülen TÜBİTAK-1001 110O541 No'lu proje kapsamında imal edilen Mobil Güneş Pili Sulama Makinesine Türk Patent Enstitüsü Patent Dairesi Başkanlığı tarafından patent verildi.

2007 yılından beri Güneş pili sulama sistemiyle ilgili olarak birçok çalışma yapan GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün (GAPTAEM), 'Seyyar Güneş Pili Sulama Sistemli Prototip Bir Makinenin Kurulumu ve Diğer Enerji Kaynaklı Sulama Sistemleriyle Uygulamaya Dönük Etkinliğinin Araştırılması‘ adlı bu projesinin en önemli projelerden biri olarak görülüyor.

Bu proje kapsamında özgün olarak tasarlanan ve imalatı yapılan Mobil Güneş Pili (Fotovoltaik, PV) Sulama Sistemli Prototip Makinede; Makinenin mobil özellikte olması ve değişik konumdaki arazilere kolaylıkla transfer edilebilmesi, PV platformunun güneşi 2 düzlemde (doğu-batı ve kuzey-güney yönünde) otomatik takip ederek güneş ışıklarını dik alabilmesi, yan destek kolları, alt destek ayakları ile PV platform rüzgâr yüküne karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış olması, panellerin olduğu platform tek düzlemde olduğu için panellerin üzerinde tüm gün gölge oluşmaması, makinede hem doğru akım (DC) hem de alternatif akım (AC) mevcut olması gibi özelikler makinenin özellikleri arasında yer alıyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler