​Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, önümüzdeki hafta Almanya’da düzenlenecek halı fuarına Türkiye’den 170, Gaziantep’ten de 92 firmanın katılacağını söyledi.

Dünya halı sektörünün nabzının attığı ve 70’e yakın ülkeden bin 400’ün üzerinde firmanın katılımcı olarak yer alacağı "Domotex Hannover 2019 Uluslararası Halı Ve Zemin Kaplama Fuarı" 11 -14 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirilecek.

Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirilecek olan fuarla ilgili bilgi veren Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, Türkiye’deki halıcıların Almanya’ya çıkarma yapacağını belirtti.

Türkiye’den 170, Gaziantep’ten 92 firmanın katılacağı fuarın hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Kaplan, Türkiye’den fuara katılacak halıcıların 2019 koleksiyonlarını Domotex’te dünyanın beğenisine sunacaklarını söyledi.

"Türkiye’nin halı üretim ve ihracatının merkezi Gaziantep’tir"

Türkiye’nin makine halıcılığı sektöründe zirvede tek başına olduğunu belirten Kaplan, "Türkiye’nin halı üretim ve ihracatının merkezi ise Gaziantep’tir. Dünya halı sektörünün en önemli aktörleri arasında yer alan Gaziantepli halıcılarımız, uluslararası halı fuarlarına katılarak sektördeki pazar paylarını arttırırken ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlamaktadır." dedi.

"Birçok ülke 2019 koleksiyonlarımızı merakla bekliyor"

Bu yıl Gaziantep’ten 61’i halı markası 31’i halı ile ilgili sektörle, ilgili kuruluşlar olmak üzere Domotex Hannover 2019’a toplam 92 firmanın katılacağı bilgisini veren Kaplan, şunları söyledi:

Halıcılarımızın ulaşımı ve ürünlerinin nakliye kolaylığı olması açısından her yıl olduğu gibi bu yıl da 10 Ocak Perşembe günü Gaziantep’ten charter uçak servisi ile Hannover’e doğrudan uçacağız. Fuar süresince geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda Türk halı markalarının sergilendiği stantların ilgi odağı olacağına inanıyoruz. Birçok ülke bizim ürünlerimizi ve 2019 koleksiyonlarımızı merakla bekliyor. Bu fuarlar yenilikleri ve rakip ülkelerin ortaya koyduğu performansın gözlemlenmesi açısından da büyük önem taşıyor. Gaziantep’ten stant açmayan çok sayıda firma temsilcilerimiz de fuara ziyaretçi olarak katılmaktalar.

"Fuarın sektörümüz ve ülkemiz adına başarılı geçmesini diliyorum"

Kaplan, "Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği olarak fuara katılan halıcılarımıza hizmet vermek üzere bir info stant açıyoruz. Bu stant hem ziyaretçi olarak katılan firma temsilcilerimize müşterileri ile görüşme yapabilecekleri bir imkân sunmakta ve hem de resmi temaslar için bir görüşme alanı olacaktır. Halıcılarımızın karşılaştığı her türlü soruna çözüm üretmek için temas ve görüşmeler ile yabancı müşterilerle firmalarımızı buluşturabileceğimiz bir ortam olacaktır. Firmalarımızın her yıl olduğu gibi bu yıl da rakip ülke firmalarıyla rekabeti esas alacaklarına ve fuar süresince birlik ve beraberlik içerisinde hareket edileceğine dair inancım tamdır. Fuarın hem sektörümüz hem de ülkemiz adına başarılı geçmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.

"Türkiye sektörün lider ülkesi olarak Domotex 2019'a damga vuracak"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu üyesi ve Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan da fuarda metrekare bazında Türkiye’nin geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da lider ülke olduğunu ifade etti.

Kaplan, "Fuarın tamamı 106 bin 321 metrekare alandan oluşmaktadır. Türk firmaları 170 stant içinde toplam 23 bin 538 metrekare alana yerleşmektedirler. Bu anlamda fuarın en büyük katılımcı ülkesi yıllardır olduğu gibi bu yıl da Türkiye olacaktır. Türkiye’den katılan firmaların 92’si yani yüzde 54’ü Gaziantep’ten katılmaktadır. Gaziantep’ten katılan firmaların stant büyüklüğü Türkiye için kullanılan alanın yüzde 71,5’ine karşılık gelmektedir. Sektör temsilcilerimiz, 2019 yılı koleksiyonlarını ve yenilikçi ürünlerini fuar süresince sergileyerek dünyanın birçok ülkesinden gelecek olan ziyaretçiler ile ticari iş birliği sağlayacaktır. 2019 yılının sektörümüz için önemli bir yıl olacağına ve yılsonu hedefimiz olan 2 milyar 500 milyon dolarlık ihracat rakamlarına ulaşacağımıza inanıyor, fuarın ülkemiz ve halı sektörü için başarılı geçmesini temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

"Gaziantepli halıcılar Almanya’ya çıkarma yapıyor"

Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası Başkanı Mehmet Törer ise 11-14 Ocak tarihleri arasında Almanya’da gerçekleştirilecek olan "Domotex Hannover 2019 Uluslararası Halı Ve Zemin Kaplama Fuarı"nda Gaziantepli firmaların, fuarın omurgasını oluşturduğunu ifade etti.

Törer, "Sektörümüz için başarılı bir yılı geride bıraktık. 2019 yılının hemen başında gerçekleştirilen ve dünya halı sektörünün nabzının attığı ‘Domotex Hannover 2019 Uluslararası Halı Ve Zemin Kaplama Fuarı’na yıllar önce sadece ziyaretçi olarak katılırken bugün dev firmalarımızla fuarın omurgasını oluşturacak şekilde katılmamız elbette çok önemli. Geçmişten günümüze harcanan emek ve çabalar bugün sektör lideri olmamızda büyük rol oynamıştır. Sektörümüz bu fuara Gaziantep’ten doğrudan uçacak özel uçak kaldıracak kadar gelişti ve büyüdü. Liderliğimizi sürdürebilmemiz için elbette çalışmalarımız durmaksızın devam edecektir. Gaziantep’ten katılan firmalarımıza oda olarak gerekli desteği fuar süresince Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ile birlikte vereceğiz. Fuarın ülkemiz ihracatı açısında başarılı geçmesini diliyorum." diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler