Gaziantep Valiliği tarafından hayata geçirilen "Açık Kapı Sahada Projesi" tanıtım toplantısında konuşan Vali Davut Gül, projesinin ilk defa Gaziantep'te uygulanan bir proje olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı tarafından kamu hizmetlerine kolay erişimin sağlanması, vatandaş başvurularının hiçbir boşluğa mahal vermeden hızlı bir şekilde sonuçlandırılması, kamu hizmetlerinin sunumunda memnuniyetin arttırılması amacıyla başlatılan "Açık Kapı" projesi Gaziantep'te "Açık Kapı Sahada" uygulaması ile vatandaşların ayağına gidiyor.

Gaziantep Valiliği tarafından dezavantajlı gruplara daha kolay ulaşılması, taleplerinin etkin ve hızlı şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla "Açık Kapı Sahada" projesi başlatıldı.

Projenin tanıtımı için Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Gül, "Açık Kapı Sahada" projesinin ilk defa Gaziantep'te uygulanan bir proje olduğunu bildirdi.

Açık Kapıya başvuru istatistiklerine bakıldığında müracaat edenlerin yüzde 52’sinin ilkokul mezunu ya da okuma yazma bilmeyenler olduğunu belirten Gül, "Cumhurbaşkanımızın talimatı ile İçişleri Bakanlığımız tarafından ‘Açık Kapı’ projesi başlatıldı. Ama burada istatistiklerde gördük ki müracaat edenlerin yüzde 52’lik kısmı ilkokul mezunu ya da okuma yazma bilmeyenler. Dolayısıyla da 'Açık Kapı' normalde elektronik ortamda da müracaat edebilecekken yüzde 52’lik kesime baktığımızda bunların elektronik ortamda başvuru yapamadıklarını görüyoruz. Kamunun işi vatandaşın sorunlarını çözmek. Yani bir şeyi yapıyormuş gibi görünmekten ziyade vatandaşa dokunmak. Çünkü biz, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.' düsturundan gelen bir gelenekteyiz." dedi.

Gaziantep'in vicdanlı insanların yaşadığı bir şehir olduğunu bildiren Gül, "Gaziantep gerek büyükşehir gerek ilçe belediyeleri ile bu işe maddi, manevi emek sarf eden bir şehir. Hayırseverlere, kamu kurum ve kuruluşlara baktığımızda genel bütçe anlamında gerek Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü gerekse de kaymakamlarımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla bu hizmetleri vatandaşlarımıza götürmek istiyorlar ama belli bir süreden sonra artık rutine biniyor. Yani vatandaş müracaat ettiğinde 'İhtiyacım var.' deniliyor, biz de imkânımız varsa, paramız varsa vermeye çalışıyoruz. Ama dert sadece para verme meselesi değil. Bizim bu aileleri tıpkı kendi kardeşimiz, yakınımız, akrabamız gibi bakıp bunun potansiyelini o gözle değerlendirmemiz lazım. Gittiğimizde, verdiğimiz para bunun işini görür mü, kirada mı oturuyor, kendi evinde mi oturuyor, bu evin asgari fiziki koşulları sağlıyor mu sağlamıyor mu, evde engelli var mı, varsa bunun protezi var mı, çocuğu olmuyorsa tüp bebekle ilgili yapılabilecek bir işlemi var mı, evde madde bağımlısı varsa tedavileri ilgili yapılacak bir şey var mı, iş gücüne katılabilir mi? Tüm bu saydığım sorunlarla ilgili de hepsinin çözümü var." diye konuştu.

"Aylık 22 bin ziyaret hedefleniyor"

Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli alanlarda çalışan ve proje kapsamında görevlendirilen 104 kişilik ekip ve 15 mobil araç ile aylık 22 bin ziyaret hedeflendiğini bildiren Gül, böylelikle yıllık 250 bin hanenin kapısının çalınacağını kaydetti.

Önceliğin dezavantajlı gruplar olduğunun altını çizen Gül, "Okula devam etmeyen öğrencilerin neden devam etmediğini araştırmalıyız. Okul, meslek tercihlerine yardımcı olmalıyız. Açık, meslek liselerine yönlendirmeliyiz. Meslek edindirme kurslarına, üniversiteye hazırlık kurslarına yönlendirmeliyiz. Proje kapsamında ekiplerimiz, yıllık 250 bin civarında ziyaret gerçekleştirecek. Milli Eğitim Müdürlüğü eğitimlerini, Gençlik ve Spor Müdürlüğü spor yapmalarını takip edecek. Bu projemiz, devlet kurumlarını, şehri güçlendirecek. Bizim bu sorumlukları kendimize dert edinmemiz lazım. Açık Kapı Sahada projesi hem şehrimizi güçlendirecek hem de Türkiye'ye model olacak." ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de "Hakikatten önemli bir proje ki bu, 'Açık Kapı Milletin Kapısı' aslında. Cumhurbaşkanımızla birlikte yola çıktığımızda, 'Kimsesizlerin kimi olacağız.' dediğimiz tam da bunun içini dolduran çok önemli bir çalışma. Bu çalışmaya yine baktığımızda aslında sosyal devlet üzerinden başlayan bir süreç var. Bu konuda valimiz başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.   

Programa AK Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe kaymakamları, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve kamu kurumlarının temsilcileri katıldı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler