Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan hakkında darbe girişimi suçlamasıyla gözaltı kararı alındı.

Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım tarafından Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan hakkında darbe girişimi suçlamasıyla gözaltı kararı alındı. Verilen gözaltı kararı İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi.

Gözaltı kararında "15.07.2016 günü saat 22.30 sıralarında Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan, İl Emniyet Müdür Vekili Yakup Usta ve Jandarma Albay Mustafa Bakçepınar'ı arayarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koyduğunu ve kendisinin de sıkıyönetim garnizon komutanı olduğunu belirtilerek Mersin Valisi özdemir Çakacak ve İlçe Kaymakamlarının gözaltına alınmasına karar verdiğini, Türk Ceza Kanunu'nun 309'uncu maddesindeki Anayasayı İhlale Teşebbüs ve Türk Ceza Kanunu'nun 312'inci maddesindeki Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyetini Ortadan Kaldırmaya ve Görevlerini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Teşebbüs ettiği, bu nedenle, Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve bununla birlikte bu suçlara iştirak eden tüm kişilerin CMK'nın 90-91 ve devamı maddeleri gereğince gözaltına alınmasına ve gözaltına alınan kişilerin Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmesi rica olunur." denildi.

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri karar üzerine de Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı önünde önlem alarak içeri giriş ve çıkışları yasakladı.

Mersin'de emniyet müdürü gözaltına alındı

İstanbul ve Ankara'daki darbe girişimine destek vererek kendisini 'sıkıyönetim komutan yardımcısı' ilan ettiği belirtilen 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen'in Mersin Akdeniz Bölge Komutanlığı yakınında liman içerisinde gözaltına alındığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul ve Ankara'da yapılan darbe girişiminde Mersin Limanı içerisindeki Akdeniz Bölge Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan'ın yanına giderek bağlılığını bildiren ve kendisini sözde 'sıkıyönetim komutan yardımcısı' ilan eden 3. Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen kaçmaya çalışırken liman içerisinde polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Emniyet Müdürü Hasan Basri Dağdelen, zırhlı araçla Mersin Emniyet Müdürlüğü binasına götürüldü. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler