​Basın ve gazetecilik mesleğinde çalışanlara "yıpranma payı" getiren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesince (AYM), iptal edildi.

İstanbul 22’nci İş Mahkemesi’nin basın çalışanlarının yıpranma hakkına yönelik başvurusunu da görüşen Anayasa Mahkemesi (AYM), yönetmelikteki bu hükmü iptal etti.

AYM, İstanbul İş Mahkemesi’nin Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda ‘fiili hizmet süresi zammı’ ile ilgili düzenleme getiren 40'ıncı maddesinde 2013 yılında yapılan değişiklikle eklenen 16 numaralı bendin iptali istemini görüşerek karara bağladı.

Basın çalışanlarının her 360 güne karşılık hizmet süresine 90 gün eklenmesini düzenleyen maddede yer alan "basın kartı sahibi olma" şartı Anayasa'ya aykırı bulundu.

Mahkeme, basın kartı sahibi olan veya olmayan gazeteciler arasında ayrım yapıldığı gerekçesiyle düzenlemeyi iptal etti.

AYM, 25 Aralık'ta iptal başvurusu ile ilgili yaptığı değerlendirme sonucunda ‘yıpranma payı’ ile ilgili düzenlemenin, Anayasa'nın ‘temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması’ ile ilgili 13 ve ‘sosyal güvenlik hakkı’ ile ilgili 60'ıncı maddelerine aykırı olduğunu belirledi.

Oy çokluğuyla alınan iptal kararına 7 üye karşı çıktı.

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan karar 9 ay sonra yürürlüğe girecek. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler