Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illerini kapsayan TRC-3 Bölgesi’nde hizmet veren Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) yeni Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, ajansın yeni vizyonunu anlattı.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, Siirt'te görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla öğle yemeğinde buluştu.

Yeni vizyonuyla yola devam edecek olan DİKA'nın Genel Sekreteri Alanlı, Ajansın maddi sermaye kaynaklarını kullanarak Siirt ilinin ihtiyaçlarını tespit etmeyi, bu ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ve etkili bir strateji ile sürdürülebilir ve katma değeri yüksek projeler ürütmeyi hedeflediklerine dikkat çekti.

"Bölgede turizm ve tarım, öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor"

DİKA olarak yeni dönemde de daha önce olduğu gibi 4 ili desteklemeye devam edeceklerini kaydeden Alanlı, bölgede turizm ve tarımın öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.

Özellikle Siirt fıstığını çok önemsediğini ifade eden Alanlı, “Coğrafi işaret konusunda ön plana aldığımız zivzik narı gibi ürünleri de ön plana alarak bunların hem üretimi hem de pazarlamayı desteklemeyi düşünüyoruz. Şu anda devam eden projelerimiz var, bu projelerden biri Helvacılar Çarşısı restorasyonu, keçi gen planlaması ile ilgili keçi genini daha kaliteli hale getirmeyi planlıyoruz. Projelendirilmiş 16 milyon bütçesi olan bir projedir. DİKA olarak yaklaşık 7,5 milyon TL’sini karşılayacağız. Buradaki amacımız Siirt’te küçükbaş hayvancılığını geliştirmek olacak.” ifadelerini kullandı.

"Yakın dönemde gelişmeyi desteklemek amacıyla projelerimiz olacak"

Siirt’te destekleyecekleri projelerin daha çok teknik ve eğitim ile alakalı projeler olduğunu ifade eden Alanlı, bu projelerin bakanlık onayında beklediğini söyledi.

Doğa turizmi ile Pervari ilçesi ile alakalı birçok projeleri olduğuna dikkat çeken Alanlı, “Sadece Siirt’i değil 4 ilimizi kapsayan projelerimiz de bulunmaktadır. Avrupa Birliğinden aldığımız yaklaşık 3,9 milyon euro, bu da 32 milyon TL’ye tekabül ediyor. Siirt’te bunu bir parçası, Allah nasip ederse çok yakın zamanda bu projelere başlayacağız. Daha çok genç istihdamı teşvik etmek amacıyla aldığımız bir fondur. Her yıl bunu eşit bir şekilde paylaştıracağız. Bunun haricinde yakın dönemde gelişmeyi desteklemek amacıyla projelerimiz var, biz bu hibe ve yatırımların haricinde Siirt özelinde tarım ve turizm alanında marka değeri katabilecek, Siirt’i daha ön plana çıkarabilecek ürünlerin raporlamasını yapıp yatırıma dönüştürülmesi için odaklanıyoruz. Diğer illerde olduğu gibi Siirt’in her zaman yanındayız.” diye konuştu.(İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler