Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Gümüşhane'deki 'Dipsiz Göl' olarak bilinen bölgeyi doğal sit alanı ilan ediyoruz" dedi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Bakan Kurum, Gümüşhane'deki 'Dipsiz Göl' olarak bilinen bölgeyi doğal sit alanı ilan ediyoruz. Gölün eski haline kavuşması için gerekli talimatları veren Sayın Cumhurbaşkanımızın bölgedeki çalışmaları yakından takip etiğini tüm vatandaşlarımızın bilmesini isterim." dedi.

Bölgedeki çalışmalarla ilgili, bilim insanlarının yer aldığı bir kurul oluşturduklarını dile getiren Kurum, "Kazı çalışması ile tahrip edilmiş toprak yapısı, göl ve çevresinde bilimsel çalışma yürütülerek yeniden doğal haline getirilecek. Ayrıca, göl ve çevresi ile bölgenin doğusunda bulunan korunan alanı birleştirerek burada ekolojik bir koridor oluşturacağız. Hedefimiz, 'Dipsiz Göl'ü doğal haline kavuşturmak ve en güzel haliyle gelecek nesillere aktarmak." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler