Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington Post gazetesi için "ABD, Suriye’deki teröristleri silahlandırmayı durdurmalı" başlıklı bir makale kaleme aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington Post gazetesi için yazdığı makalede, ABD Başkanı Donald Trump'ın "başarısız Ortadoğu politikası"nı değiştirme fırsatı olduğunu belirterek "YPG’ye yapılan silah yardımlarını durdurarak terör örgütüne darbe vurabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Washington’un PKK/YPG'ye 5 bin TIR ve 2 bin kargo uçağı dolusu silah nakliyatı yaptığını, başka bir NATO ülkesinin sınırlarında benzeri bir mevzilenmenin ciddi bir karşılığı olacağını ifade etti.

Türkiye’nin, YPG’yi silahlandırmaması yönünde ABD'ye yaptığı çağrının haklı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Şimdi bir taraf seçme zamanı.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu makalesinde, ABD istihbarat örgütlerinin YPG’yi PKK’nin Suriye kolu olarak tanıdığına da dikkat çekerek, Uluslararası İnsan Hakları Gözlemevinin YPG’nin çocukları savaşmak için silahlandırdığı yönündeki raporlarına değindi. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler