​Diyarbakır’da PKK’nin şehir yapılanması içerisinde yer aldığı belirtilen 5 kişiden 4’ü tutuklanırken bir kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da PKK’nin şehir yapılanması içerisinde yer aldığı gerekçesiyle tutuklanan 4 kişinin ardından Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından 5 kişi daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hemşire Avjin kod adlı A.Y., Diyarbakır Devlet Hastanesinde Radyoloji Teknikeri Hermeşim kod adlı İ.A., Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde memur iken 01 Ekim’de KHK ile ihraç edilen Azad Amed kod adlı M.K., Ali kod adlı V.S. ve Bawer kod adlı O.S. olduğu belirtildi.

Şüphelilerin, kırsal alanda patlayıcı madde ile metropollerde eylem yapmak üzere eğitim alarak PKK’nin gizli şehir yapılanması kadrosunda bulundukları, şehirlerde eylem yapmak üzere uyuyan hücre olarak hazır bekletilerek görevlendirildikleri belirtildi. 

Ayrıca kaleşnikof, tabanca, el bombası, sabotaj, silah ile oto alarmı, zamanlayıcı eğitimleri ve örgütleme çalışma tarzı eğitim derslerini aldıkları belirtildi.

“Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak” suçundan gözaltına alınan şüpheliler, Selahaddini Eyyubi Devlet Hastanesinde yapılan sağlık kontrolünden sonra Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildiler.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen 5 PKK’liden 4’ü tutuklanırken bir kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler