25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığında kadına yönelik şiddetle mücadele toplantısı düzenlendi.

Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında kadına yönelik şiddet sorununu ortaya koymak, bu sorunu dünya gündemine taşıyarak çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü" olarak kabul edilen 25 Kasım'da Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, konunun önemine dikkat çekmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı çerçevesinde kurum bazında istatistiki verilerin de paylaşıldığı toplantıda eğitimlerin ve çalışmaların sürdürülmesine vurgu yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karaloğlu, Diyarbakır'da kadına yönelik şiddetle mücadele ile ilgili yapılan çalışmaların gözden geçirileceğini ve yeni bir farkındalık oluşturmaya çalışacaklarını söyledi.

"Toplumsal bilincin artmasıyla bu mesele çözülebilir"

Kadına yönelmiş şiddetin aslında insanlığa yöneltilmiş olduğuna vurgu yapan Karaloğlu, devletin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hem mağdurların korunması hem de şiddeti uygulayanların cezalandırılması anlamında yasal düzenlemeler yaptığını söyledi.

Kadına yönelik şiddet konusunda toplumsal bilinci artırarak sorunu eğilmek gerektiğini belirten Karaloğlu, "Bu bilinci geliştirebilirsek meseleyi çözebiliriz. Her erkek aslında bir kadının çocuğudur ve kadın, erkek çocuklarına kadına saygıyı öğretirse bu meseleyi çözebiliriz. Aynı zamanda her erkek çocuk bir babanın evladıdır ve babalar erkek çocuklarına iyi rol model olabilirlerse, biz bu meseleyi çözeriz. Bu konuda toplumsal bilinci artırabiliriz." diyerek bu bilincin aile içerisindeki eğitimle geliştirebileceğini ifade etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler