Dicle Barajı'nın bir kapağının kopması sonrası Hevsel Bahçeleri'nin bazı bölümlerini su bastı.

Diyarbakır'da, Dicle Barajı'nın bir kapağının kopması sonrası UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Hevsel Bahçeleri'nin bazı bölümlerini su bastı.

Eğil ilçesine bağlı Selman Mahallesi'nde bulunan Dicle Hes Barajı'nın 3 kapağından biri, dün akşam saatlerinde tazyikli su nedeniyle kopmuştu.

Elazığ'dan başlayıp Diyarbakır, Batman ve Mardin'den geçen ve yaklaşık 40 kilometre Türkiye-Suriye sınırına ilerleyen Dicle Nehri, Basra Körfezi'ne dökülüyor. Dicle Hes Barajı'ndan başlamak üzere nehirde su seviyesi sürekli yükselirken, nehrin geçtiği Türkiye sınırındaki yerlerde tedbirler alınmış durumda.

On Gözlü Köprü'nün altında akan suyun seviyesinin yükseldiği gözlenirken, vatandaşların köprüye çıkmaları engellenmeye çalışılıyor.

Hevsel Bahçeleri'ni su bastı

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Hevsel Bahçeleri'nin bazı bölümlerini su bastığı görüldü.

Nehir kenarındaki çay bahçelerinin bazı bölümleri de sular altında kaldı. Esnaf, çay içilmesi için bıraktığı masa ve sandalyeleri tedbir amaçlı toplamıştı.

Öte yandan, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri ile polis, bölgede sık sık anons yaparak, tedbir alınmasını istiyor. (Hamza Adiyaman, Ramazan Zeren - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler