İstanbul Süryani Kadim Vakfı yaptığı açıklamada, Suriye'de PYD/YPG'nin hâkim olduğu bölgelerde Süryanilere sistematik baskılar yapıldığını duyurdu.

İstanbul Süryani Kadim Vakfı, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye'de PYD/YPG'nin, hâkim olduğu bölgelerde Süryanilere sistematik olarak baskı yapmakta olduğunu, Süryani gençlerini zorla kaçırdığını, Süryani okullarını kapattığını ve Süryanilerin çoğunu Suriye'yi terk etmek zorunda bıraktığını duyurdu.

Yapılan açıklamanın devamında, "Daha önce birçok Süryani sivil toplum örgütü bu durumu protesto eden bildiriler yayınlamış ve bu coğrafya ile bütünleşmiş olan kadim cemaatlerin, terör örgütlerinin insafına bırakılmaması gerektiğini açıklamışlardır." denildi.

İstanbul Süryani Kadim Vakfı, Türkiye'nin ABD ile beraber Fırat'ın doğusunda güvenlik gerekçesi ile yapılması planlanan harekâtını desteklediklerini de açıkladı.

Vakfın açıklamasında son olarak, "Bölgede yaşayan Hristiyan grupların zarar görmemesi için gerekli tüm önlemlerin alınmasını istiyor ve uluslararası toplumu daha fazla sorumluluk almaya davet ediyoruz." ifaderine yer verildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler