Traktör römorkunda kavun satarak ailesinin geçimine katkıda bulunan lise son sınıf öğrencisi, boş zamanlarını ders çalışıp kitap okuyarak değerlendiriyor.

Muş’un Şenova köyünde geçimini çiftçilikle sağlayan ailesine yardımcı olmak için yaz tatilinde kavun satan Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Ali Atay, hayalini kurduğu Diş Hekimliği Fakültesine yerleşmek için bir yandan römork üstünde kavun satarken bir yandan da YKS’ye hazırlanıyor.

Sabah gün doğumuyla beraber kavunlarını römorka yükleyip traktörle Muş-Erzurum-Bingöl karayolu kenarına getiren Atay, burada kavun satarak ailesine yardımcı olurken aynı zamanda ders çalışıp kitap okuyor.

Römorkun altında kitap okuyup ders çalışarak vaktini değerlendiren Atay, müşteri geldiğinde ise derse ara verip müşterilerle ilgileniyor. Diş Hekimliği Fakültesine yerleşmek için YKS’ye iyi hazırlık yapması gerektiğini aktaran Atay, yaklaşık bir ay kavun satarak kazandığı paranın bir kısmını eğitimine harcayacağını söyledi.

Anadolu Lisesi 4’üncü sınıf öğrencisi olduğunu ve üniversite sınavına hazırlandığını belirten Atay, “Kavun satarak hem harçlığımı kazanıyorum hem aileme destek oluyorum hem de burada elimden geldiği kadar üniversite sınavına hazırlanıyorum.” dedi.

Sabah 05.00’te kalkıp traktörle yol kenarına geldiğini belirten Atay, “Ben tezgâhı açtıktan sonra ders çalışıyorum. Daha sonra müşteri gelince onunla ilgileniyorum. Güneş iyice kendini gösterdiğinde römorkun altında dinleniyorum. Dinlendikten sonra tekrar çalışmaya başlıyorum. Akşama kadar böyle devam ediyorum.” diye konuştu.

Çiftçi çocuğu olduğu için özel eğitime verecek paralarının olmadığını kaydeden Atay, “Bunun için burada kavun satarak ders çalışıyorum. Kitap okumadan ders çalışmak boştur. Kitap okuduktan sonra ders çalıştığın zaman soruyu daha iyi anlıyorsun. Kitap okumadan soruyu okuduğunda anlayamıyorsun ve bir daha okumak zorunda kalıyorsun. Kitap okumak çok önemlidir. Onun için ben burada römorkuna altında dinlenirken kitabımı da okuyorum. Romanın bana etkisi çok oluyor. Roman okumak çok güzeldir. Bana sınavda çok faydalı olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Sayısal bölümü öğrencisi olduğunu ve şu an Ege Üniversitesi Diş Hekimliği bölümünü kazanmak istediğini söyleyen Atay, diş hekimliğini kazanmak için elinden geleni yapacağını belirtirken, kendisi için hayırlı olanın olması temennisinde bulundu. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler