Kozluklu çiftçiler yeniden tütün üretimine başladı

Son birkaç yıldır birçok ailenin geçim kaynağı olan ve dünyanın en kaliteli tütünü olarak bilinen ABD menşeli 'Virginia' cinsi tütün üretimi Batman’ın Kozluk ilçesinde yapılmaya başlandı.

Tekel'in özelleşmesinin ardından ortada kalan Batman'ın Kozluk ilçesindeki üreticiler, özel firmalar için yeniden tütün üretimine başladı. Kozluk'ta dünyanın en kaliteli tütünü yetiştirilmeye başlandı.

Binlerce ailenin tütün üretimiyle uğraştığı Kozluk ilçesinde, tekel işletmelerinin özelleştirilmesinin ardından çiftçiler üretimi bitirmek zorunda kaldı. Ancak devreye giren bazı özel firmalar, anlaştıkları çiftçilerle sözleşme imzalayarak tütün ekmelerini istedi.

Güneydoğu gezisi kapsamında Batman'ın Kozluk ilçesine gelen Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Kozluk'ta üretilen tütünü beğendiğini belirtti.

Kozluk Ziraat Odası önünde düzenlenen toplantıda konuşan Solgun, üreticilerin sorunlarını dinlemek için geldiğini söyledi. Batman'da Virginia tütününün deneme ekiminin yapıldığını vurgulayan Solgun, "Virginia tütünü Batman'da yetişiyor. Virginia tütünü diğer tütün çeşitlerine göre kazancı daha fazladır. Çünkü Türkiye tütününe rakip olan tek tütündür. Türkiye'nin Virginia'sı Batman'da yetişiyor. Bu tütünü yetiştirecek üretici kazançlı çıkacaktır." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler